Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O hrabinie, która uczyła prania, i pieśni patriotyczne – koncert z wykładem w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Pieśni patriotyczne i wykład dr Anety A. Dudy wypełnią imprezę organizowaną w czwartek, 9 listopada, w słupskim ratuszu
Pieśni patriotyczne i wykład dr Anety A. Dudy wypełnią imprezę organizowaną w czwartek, 9 listopada, w słupskim ratuszu Materiały prasowe
Eliza Nowak oraz chór Starsi Sąsiedzi Placówki Wsparcia Dziennego Dom Sąsiedzki w Słupsku, a także dr Aneta A. Duda wraz z Kołem Historii Kultury Materialnej XIX w. Secesja zapraszają na połączony z wykładem koncert "Zapomniane dziedzictwo XIX wieku - zakłady kórnickie Jadwigi hr. Zamoyjskiej i Śpiewnik Domowy Polaków pod zaborami".

Patriotyczne wydarzenie odbędzie się w czwartek, 9 listopada, o godz. 13 w sali 211 słupskiego ratusza. Wstęp wolny.

- Przed nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości, dla Polaków jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu. 2023 rok został także ogłoszony rokiem upamiętnienia wybuchu powstania styczniowego i Jadwigi hr. Zamoyskiej - informują organizatorzy. - To dobry moment, żeby opowiedzieć o niezwykłej kobiecie, córce Tytusa hr. Działyńskiego z Kórnika, siostrze Anny hr. Potockiej, założycielce uzdrowiska w Rymanowie Zdroju, siostrzenicy Klaudyny hr. Potockiej, zasłużonej patriotce niosącej pomoc powstańcom listopadowym, żonie gen. Władysława hr. Zamoyskiego, współpracownika Hotelu Lambert, i matce Władysława hr. Zamoyskiego, który dla Polski odkupił Zakopane. Rodzina znamienita i wielce ceniona, ale i sama Jadwiga położyła wielkie zasługi dla kształtowania wychowania patriotycznego polskich kobiet w trudnym okresie zaborów, tworząc wyjątkową na tamte czasy Szkołę Gospodarstwa Domowego Kobiet.

W muzyczną podróż do XIX wieku przeniesie nas mgr sztuki muzycznej i pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, wychowawca i twórczyni chóru Starsi Sąsiedzi Eliza Nowak. Usłyszymy utwory ze "Śpiewnika Domowego", zbioru polskich pieśni wydawanych w XIX wieku. Są to kompozycje Stanisława Moniuszki do tekstów m.in. Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Józefa Kraszewskiego.
- Muzyka z dwunastu tomów "Śpiewnika" zagościła w domach i sercach Polaków pod trzema zaborami, niekiedy skutecznie rugując włoskie i francuskie salonowe „produkcje” pań i panien domu. Zupełną rzadkością będzie możliwość usłyszenia pieśni śpiewanych przez powstańców w 1863 r., m. in. takich jak "Marsz oddziałów Langiewicza" czy "Marsz Żuławów" - mówią organizatorzy.
Publiczność otrzyma teksty dwu najpopularniejszych utworów i zostanie zaproszona do wspólnego śpiewania dawnych polskich pieśni – "Laury i Filona" oraz "Prząśniczek".

O pełnym niespodzianek życiu Jadwigi Zamoyskiej opowie historyk XIX w. dr Aneta A. Duda.
- Postarałam się przedstawić generałową Zamoyską niejednoznacznie, wykład nie jest laurką ku czci, jest portretem złożonej osobowości, jaką prezentowała - mówi pani historyk. - To obraz jej walki duchowej o ukształtowanie w sobie ideału patriotki, chrześcijanki, dobrze zorganizowanej i umiejącej pracować ziemianki, budującej z mężem wartościowe ognisko domowe. To również obraz kobiety pokonującej swoje ograniczenia i kompleksy żmudną samodyscypliną. Dotarłam także do niepublikowanego rękopisu z Ossolineum, autorstwa siostry zakonnej, dawnej uczennicy wydalonej karnie z Kuźnic, która opowiada o rzeczywistości Chrześcijańskiej Szkoły Kobiet, o niekiedy bezsensownym rygorze i pracy ponad siły, nie kwestionując jednak efektów nauki i wypracowanego prestiżu szkoły. Chcę skłonić słuchaczy do samodzielnych ocen i wyciągania wniosków, a także ich zaciekawić i być może zachęcić do dalszego zgłębiania tematu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza