MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia nie ma gminy Słupsk. Jest gmina Redzikowo

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Witacz z nazwą Gmina Redzikowo przed siedzibą urzędu gminy przy ul. Sportowej w Słupsku.
Witacz z nazwą Gmina Redzikowo przed siedzibą urzędu gminy przy ul. Sportowej w Słupsku. Łukasz Capar
Dziś, 1 stycznia 2024 roku, na mapie powiatu słupskiego pojawiła się nowa gmina - Redzikowo. Do 31 stycznia 2023 roku była to gmina Słupsk.

Jak podkreśla wójt Gminy Redzikowo Barbara Dykier, to nowy rozdział w historii samorządu, który będzie mógł budować własną markę i tożsamość. Zmiana nazwy pozwoli również odróżnić samorząd od miejskiego sąsiada.

Gmina Słupsk wniosek o zmianę nazwy złożyła 30 marca 2023 roku. Miesiąc później uzyskał on pozytywną opinię wojewody pomorskiego. Pod koniec lipca 2023 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie o zmianie nazwy gminy Słupsk na gminę Redzikowo.

W uzasadnieniu wniosku o zmianę nazwy Rada Gminy Słupsk wskazała, że istotnym elementem rozwoju jest budowa marki własnej i wizerunku jednostki samorządu terytorialnego. W ocenie radnych mieszkańcy chcą identyfikować się ze swoją wspólnotą samorządową w oparciu o symbole, które łatwo odróżnić od innych pojawiających się w przestrzeni publicznej.

Wskazano, że nazwa „Gmina Redzikowo" jest unikatowa i nawiązuje do powszechnie znanej i rozpoznawalnej w skali kraju i za granicą miejscowości leżącej na terenie gminy. Bowiem w Redzikowie znajdują się gminne instytucji kultury - Lądowisko Kultury, Biblioteka Gminna, gminne placówki edukacyjne - żłobek, szkoła podstawowa z punktem przedszkolnym, liceum ogólnokształcące, a także Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Miejscowość stanowi również miejsce spotkań mieszkańców z uwagi na bogatą ofertę rekreacyjną - park wodny, kryte lodowisko, kręgielnię, salę zabaw, centrum rehabilitacji i krioterapii, boiska, miasteczko rowerowe, ścieżki biegowo-rowerowe.

W tej sprawie przeprowadzono konsultacje wśród mieszkańców. Frekwencja wyniosła 33,31 proc., głosów. Za było 77,25 proc., przeciw 18,90 proc., wstrzymało się 3,85 proc.

- Po kolei wymieniane są tablice na witaczach, tablice informacyjne. Przed urzędem mamy już witacz ze zmienioną nazwą. Jeśli chodzi o wszystkie administracyjne sprawy – pieczątki, domenę internetową – to wszystko jest przygotowane. Od 1 stycznia na wszystkich naszych portalach informacyjnych pojawi się już nazwa gmina Redzikowo – zapowiadała przed świętami Barbara Dykier, wówczas jeszcze wójt Gminy Słupsk.

Co ta zmiana oznacza dla mieszkańców? Z praktycznego punktu widzenia – nic. Nie muszą wymieniać dowodów ani zmieniać adresów. Muszą jedynie przyzwyczaić się do nowej nazwy.

- Nawet jeżeli z rozpędu mieszkaniec napisze do wójta gminy Słupsk, czy wyśle pismo do urzędu gminy Słupsk – nic się nie dzieje. Jesteśmy kontynuacją tej gminy i każdy tak zaadresowany wniosek będzie tak samo rozpatrywany - tłumaczy Barbara Dykier.

To trzecia nazwa tego samorządu. W latach 1945 – 1954 była to gmina Ryczewo. Następnie – w latach 1954–1972 – była to gromada, a sama miejscowość w 1961 roku została włączona w granice administracyjne Słupska. Gmina Słupsk powstała 1 stycznia 1973 r. 31 grudnia 2023 r. przeszła do historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza