Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Heinricha von Stephana w Słupsku

Fot. Krzysztof Tomasik
Przedwojenna tablica poświęcona Heinrichowi von Stephanowi w słupskim muzeum.
Przedwojenna tablica poświęcona Heinrichowi von Stephanowi w słupskim muzeum. Fot. Krzysztof Tomasik
130. rocznicę uruchomienia najstarszego budynku poczty i 10. rocznicę odsłonięcia tablicy pamiątkowej Heinricha von Stephana obchodzą dziś słupscy filateliści.

Uroczystość upamiętniająca obie rocznice odbędzie się dziś o godz. 12 przed budynkiem poczty przy ul. Łukasiewicza.

- Przypomnimy okoliczności powstania tablicy pamiątkowej i zaproponuję, żeby von Stephan został najważniejszą postacią promującą nasze miasto - mówi Jerzy Henke ze słupskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów. - Ten człowiek jest rozpoznawany na całym świecie. A niewielu ludzi wie, że pochodził ze Słupska.

Budynek poczty na rogu ulic Łukasiewicza i Mikołajskiej to jedyny zabytkowy budynek pocztowy w Słupsku. Obiekt wykorzystywany do usług pocztowych stoi tu od 1814. W drugiej połowie XIX wieku miasto zaczęło się intensywnie rozwijać - wzrosła liczba mieszkańców i zapotrzebowanie na usługi pocztowe - budynek przestał wystarczać.

Według ustaleń Stanisława Szpilewskiego z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami po przebudowie oddano go do użytku 20 listopada 1879 roku.

Słupscy filateliści święto 130-lecia istnienia budynku obchodzą dziś - 20 października.

- Bo tego dnia 10 lat temu odsłoniliśmy tablicę poświęconą Heinrichowi von Stephanowi - tłumaczy Jerzy Henke.
Urodzony i wychowany w Słupsku von Stephan - wynalazca kartki pocztowej i poczmistrz - był obecny na otwarciu budynku pocztowego 130 lat temu.

Stephan doczekał się od Polaków tablicy pamiątkowej na budynku poczty 120 lat później. Okazuje się, że ta tablica nie jest pierwszą poświęconą Stephanowi. 8 lat temu w czasie prac ziemnych na ulicy Łukasiewicza robotnicy wykopali przedwojenną, niemiecką tablicę poświęconą Stephanowi.

Wisiała na budynku przedwojennej szkoły, która stała naprzeciwko kościoła Mariackiego. Tablica trafiła do słupskiego muzeum. Wystawiona jest w stałej ekspozycji historii Słupska.

- Znaleziono ją pękniętą - mówi Anna Brochocka z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. - Została zrekonstruowana w innym kształcie, niż była w oryginale. Na przedwojennych zdjęciach widać, że u góry miała kiedyś zwieńczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza