MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszustwa paragonowe powszechną praktyką w nadmorskich kurortach. Konsumenci muszą uważać

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Za łamanie przepisów sypią się wysokie kary.
Za łamanie przepisów sypią się wysokie kary. Archiwum
Przedsiębiorcy z nadmorskich kurortów znaleźli się pod lupą Izby Administracji Skarbowej - kontrolerzy sprawdzają, czy restauratorzy i hotelarze wydają klientom paragony. Za łamanie przepisów sypią się wysokie kary.

Najczęściej nie zwracamy na niego uwagi – zgnieciony ląduje w koszu na śmieci, torbie na zakupy lub kieszeni. Niekiedy nie zabieramy go nawet z lady. Zdarzają się jednak sytuacje, że sprzedający w ogóle go nie wydaje. Okazuje się jednak, że ten niewielki papierek czasem może się przydać. Paragon stanowi nie tylko dowód zakupu, ale również podstawę do dochodzenia swoich praw.

Nieuczciwi przedsiębiorcy paragonów nie wydają, by uniknąć płacenia podatków. Zdarza się również, że wydają je w nieprawidłowej formie. Konsumenci mogą spotkać się z tzw. paragonem kelnerskim w restauracjach - czyli ręcznie wypisaną karteczką imitującą dowód zakupu. Z kolei niektórzy przedsiębiorcy paragony drukują, ale zbierają te pozostawione przez klientów, by móc je później anulować.

- Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon fiskalny, wspieramy uczciwych przedsiębiorców – apeluje Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny?

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:

  • napis „PARAGON FISKALNY",
  • NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży,
  • centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.

Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu.

W pewnych szczególnych przypadkach, przedsiębiorcy nie mają jednak obowiązku wystawienia kupującemu paragonu fiskalnego. Nie są do tego zobligowane:

  • podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie; ich roczna sprzedaż detaliczna nie przekracza 20 tys. zł (zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów, paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy takich produktów jak papierosy, komputery, perfumy, gaz płynny, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych);
  • koła gospodyń wiejskich;
  • rolnicy ryczałtowi jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez tego rolnika, w tym produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.

Wysokie kary dla przedsiębiorców

Okazuje się, że sami klienci chętnie zgłaszają do skarbówki przedsiębiorców niepraktykujących wydawanie paragonów. W pierwszej połowie roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła 21 167 nabyć sprawdzających – w 4379 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Kontrole poskutkowały karami - nałożono 4379 mandatów na łączną kwotę 6 888 625 zł.

Brak otrzymania paragonu można zgłosić:

  • w każdym urzędzie skarbowym,
  • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • na e-mail: [email protected],
  • przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie www.podatki.gov.pl/e-paragony.

Paragon w formie elektronicznej

Konsumenci mają możliwość przechowywać paragony za swoje zakupy w formie elektronicznej dzięki aplikacji e-Paragony. Cyfrowa forma paragonu fiskalnego może zastąpić dowody zakupu w wersji papierowej. Zgodnie z polskim prawem, e-paragon jest uznawany za pełnoprawny dowód zakupu i zapłaty.

- Nowoczesna aplikacja daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i zapewniające anonimowość, a jednocześnie bardzo użyteczne. Aplikacja daje możliwość segregowania paragonów ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można obejrzeć swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. Korzystanie z aplikacji rozwiązuje też szereg innych problemów – wyjaśnia gdańska IAS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza