Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Lubuczewie stanie się domem dla osób niepełnosprawnych. Będzie w nim funkcjonować centrum opiekuńczo-mieszkalne

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
od 7 lat
Dobiegają końca prace związane z adaptacją zespołu pałacowego w Lubuczewie (gmina Redzikowo) na potrzeby centrum opiekuńczo-mieszkalnego. W obiekcie przygotowano 20 miejsc wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

- Centrum będzie miejscem wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, bądź znacznym. Powstanie w naszym pałacu w Lubuczewie. Centrum będzie się składało z dwóch części. Pierwsza część wspólna, na pobyt dzienny dla 16 osób, będzie znajdowała się na parterze, natomiast część całodobowa będzie znajdowała się na pierwszym piętrze. Tam mamy przygotowane trzy piękne, duże mieszkania dla czterech osób. Na pierwszym piętrze będzie się też znajdował pokój wytchnień, czyli miejsce pobytu dziennego lub w razie potrzeby – całodobowego - dla osób zależnych – tłumaczy założenia inwestycji Sabina Krawiec, wicedyrektor Centrum Usług Społecznych w gminie Redzikowo. - Jeżeli chodzi o pomieszczenia piwniczne, to planujemy je przeznaczyć na rzecz naszych spółdzielni gminnych. Te spółdzielnie też zajmują się reintegracją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością, zatrudniają też takie osoby.

Gmina Redzikowo znalazła się w gronie 23 samorządów, które otrzymały w ramach programu rządowego środki na utworzenie placówki opiekuńczej. Sam pałac trafił w ręce gminy w 2019 roku. Inwestycję związaną z utworzeniem w nim centrum opiekuńczo-mieszkalnego samorząd rozpoczął w 2022 roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe, zamontowana została stolarka drzwiowa i okienna, wykonane są okładziny ścian: glazura i terakota, malowane są pomieszczenia. Trwają prace polegające na zagospodarowaniu terenu wokół budynku, utwardzenie dróg dojazdowych, chodników oraz budowa parkingów. Wykonywane jest ogrodzenie.

- Cała dokumentacja musiała być uzgodniona z konserwator zabytków. Na każdym etapie, jeśli chcieliśmy coś zmienić, nawet kolor czy płytki, wszystko musiało uzyskać akceptację pani konserwator – podkreśla wójt gminy Redzikowo, Barbara Dykier.

Choć inwestycja ma się zakończyć w marcu, to centrum swoją działalność rozpocznie dopiero z początkiem 2025 roku. Najpierw gmina musi wyposażyć placówkę w niezbędne meble i sprzęty. W tym pomóc mają kolejne dofinansowania, o które samorząd będzie wnioskował.

- Nie możemy się doczekać, kiedy pałac będzie gotowy. Wszystkie potrzeby nie zostaną zaspokojone, ale to bardzo ważny i potrzebny naszej gminie krok – dodaje Sabina Krawiec.

Przebudowa pałacu w Lubuczewie kosztowała 12 milionów złotych, 80 proc. tej kwoty to dofinansowanie rządowe. Wyposażenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego ma wynieść 350 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza