Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pan Janek - fotoreporter. Premiera filmu o Janie Maziejuku już w niedzielę, 17 grudnia

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 12 w Białym Spichlerzu w Słupsku odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. „Pan Janek – fotoreporter”. Mówi on o życiu i działalności Jana Maziejuka ze Słupska. Autorami są dziennikarka "Głosu" Anna Czerny-Marecka i operator filmowy Stanisław Balcerzak, stypendyści Marszałka Województwa Pomorskiego.

Biografia bohatera filmu to oś służąca pokazaniu, jak młody chłopak z biednej chłopskiej rodziny, wcześnie osierocony, najpierw przez ojca, potem przez matkę, po szkole zawodowej i pracujący fizycznie jako mechanik, kierowca czy mistrz na produkcji, jednocześnie oddaje się swojej fotograficznej pasji, aż wreszcie zostaje najbardziej szanowanym fotoreporterem w regionie.

W filmie o swoich zawodowych i przyjacielskich relacjach z Janem Maziejukiem opowiadają: dziennikarka i pisarka Jolanta Nitkowska-Węglarz, dziennikarze Konrad Remelski i Marcin Barnowski, fotoreporter Sławomir Żabicki, fotograf Czesław Cekała, a także poetki, pisarki i regionalistki Czesława Długoszek i Danuta Sroka. Twórcy filmu oddają również głos samemu bohaterowi i jego żonie.

Usłyszymy wiele anegdot i zabawnych historyjek. Dowiecie się, dlaczego fotoreporter i reporter musieli zmawiać pacierz, dlaczego mieszkaniec pewnej wsi wrzucał nazwisko Maziejuk w stek przekleństw, co kazał Maziejuk zrobić sławnemu Grechucie.
Będą jednak pokazane także te epizody z pracy fotoreportera, które wcale nie były zabawne, a przeciwnie, i kończyły się nawet w sądzie.

Twórcy fiilmu starali się znaleźć też odpowiedź na pytanie, dlaczego zdjęcia pana Jana są wyjątkowe i co decyduje o olbrzymiej wartości jego pracy. Nie tylko dla lokalnych i regionalnych czasopism, ale i dla różnych kręgów związanych z regionalizmem.

Kim jest?

Jan Maziejuk to wieloletni fotoreporter prasowy, pracujący między innymi w tygodniku „Zbliżenia” i dzienniku „Głosie Pomorza”, związany także z „Powiatem słupskim” i współpracujący z wieloma pismami ogólnopolskimi, przede wszystkim o profilu rolniczym. Chociaż urodził się w Jagodnicy na Podlasiu, to już jako bardzo młody człowiek związał się z Pomorzem. Najpierw pracował w Miastku i okolicznych wsiach, następnie trafił do Słupska, gdzie osiadł na stałe.

Był prezesem Słupskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest regionalistą dokumentującym historię i współczesność regionu słupskiego. Ma na koncie wiele prestiżowych nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, około 60 wystaw indywidualnych i zbiorowych, dużą liczbę albumów i książek, w tym autobiografię „Krekodaj słupski” i napisane z bratem Henrykiem publikacje „Jagodnica” oraz „Cmentarz unicki w Terebeli”. W marcu tego roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Autorzy filmu

Anna Czerny-Marecka (dziennikarka „Głosu”) i Stanisław Balcerzak w 2019 roku zrealizowali film „Historia klawiaturą pisana” – o historii Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
* * *
Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Województwa Pomorskiego. Partnerami premiery filmu „Pan Janek – fotoreporter” są: Muzeum Pomorza Środkowego, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku i Bałtycka Biblioteka Cyfrowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza