Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy spacer po Słupsku z przewodnikiem okazał się strzałem w dziesiątkę. Przyszło około 100 osób!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Około stu osób pojawiło się we wtorek o godz. 16. 30 pod słupskim ratuszem, aby wyruszyć w trasę po Słupsku pod przewodnictwem Tomasza Częścika, miłośnika historii Słupska i Pomorza. Pasjonujące opowieści o wszesnośredniowiecznym Słupsku, grodziskach i kurhanach tak zachwyciły uczestników, że dziękowano mu gromkimi oklaskami. Był to pierwszy z cyklu spacerów po Słupsku organizowanych przez Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi. Pomysł trafiony w dziesiątkę, brawo!

Liczba uczestników była totalnym zaskoczeniem dla samych organizatorów. Przyszło około stu osób w wieku od lat 5 do 95! W większości byli to słupszczanie oraz mieszkańcy regionu zainteresowani historią miasta oraz pasjonaci historycznych ciekawostek.
Trasa spaceru wiodła spod ratusza poprzez tereny Muzeum Pomorza Środkowego oraz kościół p.w. św. Ottona do Starostwa Powiatowego.

Trasa przebiegała pod hasłem "Wczesnośredniowieczny Słupsk a rzeka", stąd przewodnik skupił się na opowieściach o poczatkach miasta we wczesnym średniowieczu, o grodziskach zakładanych przez Słowian na przełomie VIII/IX wieku, kurhanach znajdujących się w okolicach miasta oraz na roli rzeki Słupi w dawnych czasach.

Historie były ciekawe nawet dla rodowitych słupszczan, którzy podczas spaceru odkryli nieznane fakty z historii miasta. Był to pierwszy z cyklu spacerów po Słupsku organizowanych przez Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi.

Z Głosem Pomorza w plener

Z Głosem Pomorza w plener. Wędrowaliśmy w gminie Miastko (wi...

Każde kolejne będzie się odbywało we wtorek o godz. 16.30 aż do 15 września. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują żadne zapisy. Wystarczy przyjść o wskazanej godzinie pod ratusz. Spacery skierowane są do turystów oraz mieszkańców Słupska i Ziemi Słupskiej, z wyłączeniem grup zorganizowanych.

- Przygotowaliśmy 14 tematycznych spacerów, które poprowadzą eksperci, pasjonaci, historycy i miłośnicy Słupska. Spacery będą dotyczyły zagadnień związanych z historią oraz przyrodą miasta - mówią organizatorzy. - Spotykamy się w każdy wtorek o godzinie 16.30 pod słupskim ratuszem. Podczas spacerów prosimy o stosowanie się do obowiązujących przepisów prawa, szczególnie dotyczących względów sanitarnych oraz o zapoznanie się z regulaminem spacerów.

W sobotę w urokliwej Krainie Rummela w Miastku odbyła się już 127. wędrówka "Z Głosem Pomorza w plener", którą zorganizowaliśmy razem z Urzędem Miejskim w Miastku. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa. Przeszliśmy około 14 kilometrów. Najliczniejsza była grupa uczniów i nauczycieli z miasteckiego gimnazjum. W naszej wędrówce wzięli także udział turyści m.in. ze Słupska oraz z dalekiego Zawiercia. Była także silna grupa członków Miasteckiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt "Bezdomny Kundelek". Oczywiście ze swoimi pupilami. Miło nam zakomunikować, że najprawdopodbniej dwa pieski, które z nami wędrowały, znajdą adopcyjne domy. Pierwszym przystankiem była nowa siedziba Nadleśnictwa Miastko. Zastępca nadleśniczego Krzysztof Major oraz Dagmara Czapiewska-Żółtowłos (specjalista do spraw edukacji i promocji) opowiedzieli o nadleśnictwie i zaprezentowali film m.in. o naszej faunie i florze. A później już wędrowaliśmy piękną Krainą Rummela. Na trasie ukryte były elementy związane z Głosem Pomorza. Wszystkie zostały odnalezione. Osoby, które tego dokonały, zostały nagrodzone upominkami. Meta naszego rajdu znajdowała się na Zielonym Ruczaju. Tam czekała na wszystkich pyszna grochówka z wkładką. Był konkurs wiedzy przyrodnicznej i geograficznej o Miastku, losowanie upominków. Dziękujemy Konradowi Remelskiemu i całemu wydziałowi promocji miasteckiego ratusza, także Miejsko-Gminnego Ośrodkowi Kultury w Miastku (za nagłośnienie). Do zobaczenia na trasie. Relacja z rajdu także w Głosie Bytowa/Miastka (Głos Pomorza).

Z Głosem Pomorza w plener (wideo, zdjęcia)

Harmonogram spacerów

23.06 - Słupsk na przełomie XVIII i XIX wieku oczami hrabiego Reinholda von Krockow -Marcin Barnowski
30.06 - Szlakiem słupskich świątyń - dr Krzysztof Parzych
7.07- Szlakiem średniowiecznych Gryfitów- Rafał Foltyn (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)
14.07 - Szlakiem słupskich pomników przyrody - dr hab. Zbigniew Sobisz
21.07 - Spichrzowe opowieści- Joanna Rutkowska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)
28.07 - Szlakiem słupskich kamienic - dr Krzysztof Parzych
4.08 - Śladami słupskich artystów: Otto Freundlich i Georg Grosz -Krzysztof Skrzypiec (Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku)
11.08 - Spichrzowe opowieści - Joanna Rutkowska – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
18.08 - Parki i zieleńce Słupska - dr hab. Zbigniew Sobisz
25.08 - Wzdłuż murów i bram obronnych miasta - Rafał Foltyn (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)
1.09- Szlakiem słupskiej rewitalizacji- Paweł Krzemień
8.09- Słupsk na przełomie XVIII i XIX wieku oczami hrabiego Reinholda von Krockow -Marcin Barnowski
15.09 - Słupskie mokradła - Marcin Miller, Elwira Ahmad (Park Krajobrazowy Dolina Słupi)

Organizatorem spacerów jest Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego, Parkiem Krajobrazowym „Dolina Słupi” oraz Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Słupsku. Zadanie jest współfinansowane przez Miasto Słupsk.

Zobacz także: Wedrówki z Głosem Pomorza

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza