Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Europie pies, który wykrywa waluty. Popisy sprytnej Poli w Szkole Policji w Słupsku

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Pokazy wykrywania ukrytych banknotów z Poli w roli głównej
Pokazy wykrywania ukrytych banknotów z Poli w roli głównej Szkoła Policji Słupsk
Poli to pies na forsę. W każdej walucie. Jak sunia labradorka zdobyła umiejętności wykrywania walut i co potrafi zdziałać z ukrytymi banknotami, przekonali się słuchacze Szkoły Policji w Słupsku. A trzeba dodać, że gwiazda pokazu jest pierwszą czworonożną funkcjonariuszką w Europie, która zdobyła takie umiejętności. "Lubi" także tytoń.

- Praktyczne możliwości psa wykrywającego banknoty zaprezentowali w słupskiej Szkole Policji funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Poli jest pierwszym psem w Europie, który wyszkolony został do wykrywania walut – informuje Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku.

W Szkole Policji w Słupsku odbyła się prezentacja wybranych możliwości wykrywczych psa w ramach popołudniowych zajęć dla zainteresowanych słuchaczy. Jak widać na zdjęciach pokaz cieszył się popularnością.

- Funkcjonariusze Wydziału Morskiego Zwalczania Przestępczości Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni mł. asp. Artur Nowakowski i st. apl. Julia Huba przyjechali do słupskiej Szkoły Policji z czworonożną funkcjonariuszką o imieniu Poli – relacjonuje rzecznik. - To labrador retriever, który jako pierwszy w Europie został wyszkolony do wykrywania walut.

Szkolenie Poli odbyło się kilka lat temu w Norymberdze w ramach specjalnego międzynarodowego projektu. Poli była pierwszą specjalistką w tej dziedzinie. Kolejny pies został wyszkolony dla służb skarbowych Szwajcarii, a następne dwa - dla służb niemieckich.

Na co dzień Poli wraz z funkcjonariuszami KAS przeszukuje statki morskie i znajdujące się na nich kontenery. Jej specjalnością są banknoty, w tym także podrobione banknoty oraz tytoń.
- Na swoim koncie ma między innymi wykrycie gotówki o wartości prawie 80 milionów złotych podczas śledztwa w sprawie nadużyć finansowych jednej z trójmiejskich firm. Innym spektakularnym sukcesem było ujawnienie kwoty prawie 70 milionów złotych w trakcie śledztwa przeciwko zagranicznej grupie przestępczej działającej między innymi na terenie Polski – wylicza Piotr Kozłowski.

W trakcie zajęć w Szkole Policji w Słupsku Poli nie zawiodła. Policjanci mogli zobaczyć, jak sunia wiedziona śledczym instynktem sprytnie lokalizuje ukryte zwitki banknotów w różnych przedmiotach i pojazdach. W ramach ćwiczeń pieniądze ukryto między innymi w drewnianych skrzyniach, autobusie i plecakach. Za każdym razem Poli bezbłędnie wskazała miejsce ukrycia walut.

Jak podkreśla przewodnik Poli mł. asp. Artur Nowakowski, aby skuteczność wykrywcza psa była na odpowiednio wysokim poziomie, potrzebne są cały czas systematyczne szkolenia. Drugim równie ważnym elementem jest nauczenie się przez przewodnika obserwacji psa i jego reakcji. Przewodnik musi doskonale znać reakcje zwierzęcia, które są swoistą mową ciała i komunikacją z człowiekiem.

- Zajęcia tego rodzaju - po raz pierwszy zorganizowane w policyjnych szkołach - miały nie tylko pokazać możliwości wykrywcze psa, ale także możliwości jego wykorzystania podczas działań policyjnych. W swojej codziennej służbie policjanci mogą zetknąć się z sytuacją, w której rozwiązaniu może pomóc właśnie taki czworonożny funkcjonariusz. Przedstawiciele KAS wskazywali podczas rozmów, że już niejednokrotnie współpracowali z policjantami przy sprawach wymagających użycia takiego właśnie psa tropiącego. W tej chwili w polskich służbach jest już siedem psów, które potrafią wskazać ukryte waluty – podsumowuje Piotr Kozłowski.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza