Policjanci podsumowali rok pracy: odzyskane luksusowe auta, złapani przemytnicy. Funkcjonariusze dostali nowy radiowóz (zdjęcia)

Sylwia Lis
Policjanci podsumowali rok pracy. Dostali też nowy radiowóz. KPP w Bytowie
Dzisiaj w auli Komendy Powiatowej Policji w Bytowie odbyła się odprawa roczna kadry kierowniczej, podsumowująca miniony rok. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Robert Sudenis, kierownictwo bytowskiej komendy, a także wicewojewoda pomorski, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i prokuratury.

Podczas odprawy Komendant Powiatowy Policji w Bytowie insp. Andrzej Borzyszkowski podsumował wyniki pracy osiągnięte przez policjantów w 2019 roku. Komendant szczegółowo omówił pion kryminalny, prewencji i ruchu drogowego, a także logistyczny.

W 2019 roku wzrosła dynamika wszczęć postępowań przygotowawczych. Duży wpływ na ten wskaźnik miały sprawy tak zwanej niealimentacji. Zachowaliśmy przy tym wysoką, wykrywalność ogólną przestępstw, która wyniosła 82,5 %, co jest najlepszym wynikiem w województwie. Zmalała o ponad 200 liczba przestępstw o charakterze kryminalnym, a ich wykrywalność ukształtowała się na poziomie 77,6%, co również jest jednym z najlepszych wyników w województwie. Zanotowaliśmy o 4 więcej przestępstw rozbójniczych, natomiast ich wykrywalność wyniosła 100 %. W ubiegłym roku wszczęliśmy 83 sprawy narkotykowe, w których zabezpieczyliśmy ponad 3,5 kg różnych środków odurzających.

Bytowscy policjanci w ubiegłym roku odzyskali skradzione w Niemczech, ukryte w dziupli w gminie Czarna Dąbrówka audi s8 oraz części audi a5 o wartości co najmniej 350 tys. złotych, a także ujawnili w dziupli w gminie Studzienice skradzionego forda i bmw o wartości ponad 100 tys. Zabezpieczyliśmy także porsche 911 carrera cabriolet o wartości rynkowej co najmniej 300 tys. złotych, wyposażonego w części ze skradzionego pojazdu tej samej marki. Jest to tzw. przeszczep, a oryginalna jest tylko rama pojazdu.

Ciekawymi sprawami, które prowadzili śledczy było zabezpieczenie ponad 70 krzaków konopi indyjskich na dwóch plantacjach. Tam też przez sprawców zamontowane zostały foto pułapki, które miały ostrzec przestępców przed wizytą policjantów. Mundurowi podczas jednej z kontroli drogowych zabezpieczyli także 14 worków z krajanką tytoniową (łącznie ponad 200 kg), a następnie podczas przeszukania mieszkania kierowcy tego pojazdu ujawnili narkotyki oraz broń pneumatyczną, na którą wymagane jest pozwolenie. Gdyby tytoń trafił do sprzedaży Skarb Państwa z tytułu podatków straciłby ponad 200 tys. złotych.

Mundurowi przeprowadzili blisko 500 różnego rodzaju spotkań prewencyjnych i akcji profilaktycznych z zagadnień dotyczących np. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, narkotyków, dopalaczy, środków odurzających, cyberzagrożeń, czy bezpieczeństwa seniorów. Blisko 600 razy interweniowaliśmy w związku ze zgłoszeniami na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za każdym razem bardzo wnikliwie analizowaliśmy przekazane za pomocą tej aplikacji informacje. 78% zgłoszeń zostało potwierdzonych.

Na drogach powiatu bytowskiego zanotowaliśmy 96 wypadków (80 w roku 2018). W zdarzeniach tych zginęło 5 osób a 134 zostały ranne (w 2018 zginęło 13 osób, rannych było 84). Każdy z tych najtragiczniejszych wypadków został szczegółowo przeanalizowany przez mundurowych wspólnie z przedstawicielami zarządców dróg i Straży Pożarnej. Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili także 20648 badań trzeźwości kierowców i zatrzymali 331 nietrzeźwych kierujących (211 w roku 2018).

W minionym roku policjanci angażowali się także w szereg działań i akcji charytatywnych, organizowali oraz brali udział w imprezach sportowych np. II Turniej Tenisa Stołowego czy VI Bieg i Marsz Nordic Walking o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Bytowie oraz zabezpieczali mecze piłkarskie, rajdy samochodowe, a także wiele innych imprez.

Ubiegły rok przyniósł też bytowskim policjantom wiele zwycięstw i wyróżnień w różnych turniejach i konkursach. Sierż. szt. Artur Szada Borzyszkowski został najpopularniejszym dzielnicowym województwa pomorskiego. Kolejny raz sierż. szt. Magdalena Wicher i st. sierż. Damian Chamier – Gliszczyński wykazali się ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną, dzięki czemu zajęli drugie miejsce w wojewódzkich eliminacjach konkursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W wojewódzkich eliminacjach ogólnopolskiego konkursu policjant służby kryminalnej bytowscy mundurowi zajęli 1 miejsce. Reprezentując garnizon pomorski na szczeblu krajowym drużynowo zajęli 4 miejsce, a asp. Krzysztof Baumgard indywidualnie zajął 2 miejsce w kategorii najlepszy policjant dochodzeniowo-śledczy, natomiast jego kolega asp. szt. Dariusz Mieczkowski stanął na 3 miejscu podium w kategorii nadzoru nad pracą dochodzeniowo-śledczą. Na szczeblu wojewódzkim zwyciężyliśmy także w Ogólnopolskim Festiwalu form teatralnych, literackich, filmowych i malarskich. W kategorii konkurs literacki zwyciężył wiersz „Niebieska Glina (dla Kaszy)”, którego autorem jest asp. sztab. Jarosław Juchniewicz, natomiast w konkursie plastycznym zwyciężyła grafika medalu okolicznościowego na „6. Bieg i Marsz Nordic Walking o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Bytowie” upamiętniający 100-lecie Policji, której autorami są podinsp. Lidia Bentkowska, Stanisław Majkowski. Podczas gali finałowej festiwalu w Warszawie nasz kolega asp. szt. Jarosław Juchniewicz zwyciężył w kategorii literackiej. Komenda Powiatowa Policji w Bytowie uczestniczyła również w konkursie organizowanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie „ Interwencja dla przyrody” zorganizowany w ramach projektu „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”. Konkurs promował prawną ochronę przyrody oraz wiedzę na temat obszarów Natura 2000 i jako jedyna komenda w województwie pomorskim zostaliśmy jego laureatami.

W ubiegłym roku bytowska komenda wzbogaciła się o 1 nowy oznakowany radiowóz volkswagen T6 zakupiony ze środków Komendy Głównej Policji.

Komendant Powiatowy Policji w Bytowie podziękował zaproszonym gościom za dobrą współpracę i okazaną pomoc, a policjantkom i policjantom oraz pracownikom cywilnym za zaangażowanie w codzienne obowiązki, czego efektem są osiągnięte bardzo dobre wyniki.

Głos zabrał także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego insp. Robert Sudenis, który podziękował wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym garnizonu bytowskiego, za dotychczasową pracę i zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków oraz omówił zadania jakie stoją przed funkcjonariuszami w 2020 roku.

Po zakończeniu odprawy odbyło się przekazanie nowego radiowozu dla bytowskich policjantów. Insp. Robert Sudenis wraz z Wicewojewodą Mariuszem Łuczykiem wręczyli kluczyki od terenowej, oznakowanej toyoty land crusier, zakupionej ze środków Komendy Głównej Policji. Samochód wyposażony jest w silnik Diesla o pojemności 2,8l, mocy blisko 180 KM, automatyczną skrzynię biegów i oczywiście napęd na 4 koła. Auto zostało przydzielone do wydziału prewencji i w głównej mierze będzie wykorzystywane przez dzielnicowych z obszarów wiejskich. Latem możliwości radiowozu okażą się niezastąpione przy ciągnięciu przyczepy z łodzią. Dzięki świetnym właściwościom terenowym auto z pewnością okaże się niezastąpione w trudnym terenie, np. w lasach podczas poszukiwań. To auto z pewnością ułatwi pracę mundurowym i pomoże im teraz i w przyszłości, po raz kolejny zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa w powiecie bytowskim.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Polski język jest dość trudny . Jednak jest coś takiego jak przyzwoitość językowa w gazecie . A ona nakazuje nie kopiować jak leci komunikatów policyjnych bo wtedy wychodzą językowe komplikacje . A z artykułu wynika , że nie są to sukcesy policji tylko autorki tego dzieła . Faktycznie jak na jedna osobę to dużo zrobiła .

G
Gość

Do tego umorzenie sprawy o podpalenie malarni i kradzieży u jubilera .

Dodaj ogłoszenie