Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie sześć tysięcy pacjentów z Ukrainy leczonych w słupskim szpitalu

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W sobotę, 24 lutego, mijają dwa lata od agresji Rosji na Ukrainę. W tym czasie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono 5363 pacjentów z Ukrainy. W słupskim szpitalu pomoc otrzymują zarówno dorośli, jak i dzieci.
W sobotę, 24 lutego, mijają dwa lata od agresji Rosji na Ukrainę. W tym czasie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono 5363 pacjentów z Ukrainy. W słupskim szpitalu pomoc otrzymują zarówno dorośli, jak i dzieci. Łukasz Capar
W sobotę, 24 lutego, mijają dwa lata od agresji Rosji na Ukrainę. W tym czasie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono 5363 pacjentów z Ukrainy. W słupskim szpitalu pomoc otrzymują zarówno dorośli, jak i dzieci.

W sobotę mijają dwa lata od dnia inwazji Rosji na Ukrainę. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku podsumował jak dużo obywateli Ukrainy korzystało w tym czasie z leczenie w placówce.

- Łącznie od 24 lutego 2022 roku do 18 lutego 2024 pomocy udzielono 2150 dzieciom uchodźców. Na oddziałach szpitalnych leczono 677 dzieci. Głównymi przyczynami hospitalizacji były infekcje górnych dróg oddechowych, zakażenia żołądkowo-jelitowe, drobne urazy. Przedział wiekowy małych pacjentów kształtuje się od 1. dnia do 17. roku życia. W trybie ambulatoryjnym leczono 1447 dzieci, głównie w ramach Nocnej Opieki Chorych oraz Poradni Chirurgii Ogólnej dla Dzieci - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala.

Do liczby dzieci przebywających w słupskim szpitalu należy dodać kilkaset noworodków, które przyszły na świat.

- W ciągu każdego tygodnia rodzi się kilkoro dzieci z Ukrainy, jednak w statystykach nie zaznacza się pochodzenia noworodków, co powoduje, że nie sposób podać dokładnej liczby urodzonych dzieci pochodzenia ukraińskiego - mówi rzecznik.

W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia wojny w słupskim szpitalu pomocy udzielono 3213 dorosłym.

- W oddziałach szpitalnych leczono 753 osób na SOR oraz oddziałach szpitalnych takich jak: wewnętrzny, kardiologia, neurologia, nefrologia, hematologia, chemioterapia, ortopedia, chirurgia ogólna, neurochirurgia oraz oddział ginekologiczno-położniczy. Głównymi przyczynami hospitalizacji są choroby onkologiczne dotychczas leczone na Ukrainie, choroby internistyczne, urazy - mówi Marcin Prusak.
Przedział wiekowy leczonych osób pełnoletnich z Ukrainy kształtuje się od 18. do 87. roku życia.

- Nasz szpital niósł pomoc uchodźcom z Ukrainy w zasadzie od pierwszego dnia wojny – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Do liczby leczonych w naszym szpitalu uchodźców należy dodać także grupę prawie 300 dzieci z ukraińskich domów dziecka, które zostały ewakuowane do ośrodków wypoczynkowych w Runowie, Rowach i Ustce w pierwszych miesiącach wojny. Szpitalni pediatrzy przebadali wszystkie maluchy, aby zorientować się w jakim są stanie zdrowia, a następnie stale monitorowali stan zdrowia dzieci i organizowali im pomoc.

Wiceprezes podkreśla, że leczenie uchodźców w żaden sposób nie wpływa na leczenie polskich pacjentów.

- Należy podkreślić, że fakt leczenia w szpitalu pacjentów z Ukrainy nie oznacza, że pacjenci z Polski mają ograniczony dostęp do lekarzy lub dłużej czekają w kolejkach – mówi Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Pacjenci ukraińscy leczeni są na takich samych zasadach i warunkach, jak Polacy. Nasz personel stara się włączyć hospitalizację dodatkowych pacjentów ukraińskich w system leczenia tak, aby proces ten odbywał się bez szkody dla polskich pacjentów. Serdecznie dziękuję pracownikom naszego szpitala, że już od dwóch lat stają na wysokości zadania i sprawnie pomagają uchodźcom – zaznacza pani wiceprezes.

Oprócz pomocy medycznej słupski szpital przekazał na Ukrainę pomoc rzeczową. Już w 2022 r. szpital zakupił i wysłał do szpitala w Odessie i domu dziecka w Mikołajowie dwa agregaty prądotwórcze dużej mocy. W 2023 roku szpital przekazał dla szpitala w Zaporożu trzy pompy infuzyjne i aparat EKG, a dla szpitala w Równem aparat USG. Łączna wartość przekazanych przez słupski szpital urządzeń to ponad 113 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza