Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnicy analizują pozwolenie na wieżę przy ul. Konarskiego

Zbigniew Marecki [email protected]
Monterzy ciągle pracują przy budowie stacji bazowej telefonii komórkowej
Monterzy ciągle pracują przy budowie stacji bazowej telefonii komórkowej Łukasz Capar
Prawnicy wojewody pomorskiego ponownie przyglądają się pozwoleniu na budowę wieży komórkowej przy ulicy Konarskiego.

Wojna o budowę stacji bazowej wieży komórkowej przy ulicy Konarskiego trwa już kilka lat. Zaczęła się w 2012 roku, gdy lokalny deweloper Building Professional Company oraz działacze Stowarzyszenia Przyjaciół Słupska i Regionu zablokowali inwestycję. Wtedy o pozwolenie na budowę stacji zabiegała warszawska spółka P4, operator sieci Play.

Podczas uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego rejonu miasta z pomocą mieszkańcom przyszli miejscy radni, którzy wprowadzili do niego zapis ograniczający wysokość ewentualnej wieży do 30 metrów. To miało zapobiec jej budowie na terenie osiedla.

Jednak nie pomogło, bo w maju br. firma Baza z Torunia zaczęła kopać dół pod fundamenty stacji bazowej. To nie spodobało się mieszkańcom tego rejonu miasta oraz działaczom i sympatykom Stowarzyszenia Przyjaciół Słupska i Regionu. Według nich ta inwestycja jest realizowana z naruszeniem prawa, a nastąpiło to podczas wydawania decyzji na budowę 25 lutego 2015 roku.

- W tym konkretnym miejscu, gdzie ma być zlokalizowana stacja bazowa, obowiązuje jeszcze bardziej restrykcyjny zapis, że wysokość wieży nie powinna przekraczać 10 metrów, a tymczasem ma powstać wieża ponaddwudziestometrowa - mówiła nam Katarzyna Bogusławska ze SPSiR.

Te argumenty przedstawiła we wniosku do wojewody, w którym domagała się unieważnienia z urzędu decyzji na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej.

- Na razie otrzymaliśmy odpowiedź, że prawnicy wojewody będą na nowo analizować pozwolenie na budowę. Nie wiem, czy dowiemy się, jaką podejmą decyzję, bo nie uznają nas jako strony w tym postępowaniu - mówi Katarzyna Bogusławska.

Część mieszkańców dzielnicy jest przekonana, że wykonawcy bazy już działają nielegalnie, ale to nieprawda, bo obowiązujące pozwolenie dotąd nie zostało anulowane i nie wiadomo, czy tak się stanie, gdyż wszystko zależy od prawników wojewody.

Wszczęli postępowanie z urzędu

Anna Zając z Biura Wojewody Pomorskiego w Gdańsku poinformowała nas, że według informacji uzyskanej z Wydziału Infrastruktury PUW postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu.

- Jest w trakcie rozpatrywania - na etapie sprawdzania inwestycji z przepisami obowiązującymi w dacie wydania decyzji. Rozstrzygnięcie jeszcze nie zapadło - wyjaśnia pani Zając.

Wszczęcie postępowania administracyjnego to moment, z którym rozpoczyna się postępowanie administracyjne przed organem pierwszej instancji. Postępowanie administracyjne może być wszczęte na dwa sposoby: na żądanie strony lub z urzędu. Wszczęcie postępowania na żądanie strony następuje zazwyczaj, gdy chodzi o uzyskanie lub ustalenie istnienia pewnego uprawnienia. Natomiast postępowania wszczyna się z urzędu w wypadku nakładania na stronę określonych obowiązków mających na celu ochronę interesu państwa lub społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza