MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda podjął ważną decyzję. Dotyczy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– Panowie są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą. Apeluję do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta RP i natychmiastowe zwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z zakładu karnego – poinformował prezydent Andrzej Duda. Wcześniej spotkał się z żonami polityków PiS – Barbarą Kamińską oraz Romualdą Wąsik.

Spis treści

Oświadczenie prezydenta

Andrzej Duda w wygłoszonym oświadczeniu przypomniał, że „biorąc pod uwagę niepokoje społeczne, które pojawiły się w związku z zamknięciem panów ministrów do więzienia" zdecydował się na wszczęcie postępowania ułaskawieniowego w trybie określonym w Kodeksie postępowania karnego”.

Prezydent podkreślił, że postępowanie zostało „w całości przeprowadzone”.

– Opinia prokuratora generalnego dzisiaj, po prawie dwóch tygodniach, została do mnie dostarczona. Ubolewam nad tym, że mimo moich apeli i wprost wyartykułowanych pisemnie wniosków, prokurator generalny nie zastosował normy z art. 568 Kpk - uprawnienia, które ma do tego, aby zawiesić wykonywanie kary – przekazał.

Andrzej Duda podkreślił, że prokurator generalny mógł zwolnić Wąsika i Kamińskiego z zakładów karnych do czasu zakończenia postępowania ułaskawieniowego ze względów humanitarnych i ze względu na zapewnienie spokoju społecznego.

– Mimo moich apeli, mimo coraz trudniejszej sytuacji zdrowotnej w jakiej znalazł się pan minister Mariusz Kamiński, mimo trwającego strajku głodowego, mimo hospitalizacji pana ministra Mariusza Kamińskiego, Adam Bodnar tego nie zrobił. Ubolewam nad tym, panie ministrze. Z ludzkiego punktu widzenia jest to dla mnie niezrozumiałe, że nie umiał się pan zachować jako były Rzecznik Praw Obywatelskich i człowiek, który przez lata pracował w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ubolewam, że nie było pana stać na ten ludzki gest – powiedział.

– Dla mnie zawsze, od 2015 roku, od momentu wydania przeze mnie aktu łaski i potwierdzenia jego skuteczności, panowie byli ułaskawieni. Niestety, sądy to zakwestionowały – podkreślił prezydent w wygłoszonym oświadczeniu. Andrzej Duda podkreślił, że biorąc pod uwagę niepokoje społeczne, zdecydował się na wniosek małżonek panów ministrów, wszcząć postępowanie ułaskawieniowe na podstawie kodeksu postępowania karnego. Wyraził ubolewanie, że Adam Bodnar podjął negatywną decyzję. Dodał, że z punktu widzenia ludzkiego jest to dla niego niezrozumiałe.

Prezydent zaapelował do Adama Bodnara

Zaapelował do Adama Bodnara o natychmiastowe zwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z zakładów karnych

– Apeluję o to ze względów humanitarnych, ludzkich i państwowych. Apeluję o tę odrobinę przyzwoitości w kompromitującej sytuacji, w jakiej znajduje się państwo polskie, kiedy ci, którzy realizują interesy tego państwa, walcząc z korupcją, znajdują się w więzieniu, a ci którym postawiono zarzuty korupcyjne, wędrują do PE, na skutek decyzji ich kolegów z tej samej klasy politycznej. To po prostu jest kompromitacja. Mam nadzieję, że ta kompromitacja zostanie szybko usunięta, bo po prostu zwyczajnie wstyd. Apeluję do pana, panie ministrze, jeszcze raz – dodał.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z Romualdą Wąsik i Barbarą Kamińską.

Decyzja Adama Bodnara ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

W środę Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało w komunikacie, że „minister sprawiedliwości - prokurator generalny (Adam Bodnar) informuje, że w dniu 23 stycznia 2024 r. do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały przekazane akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec p. Macieja Wąsika i p. Mariusza Kamińskiego”.

Podkreślono, że „do akt załączony został wniosek o nie skorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem prokuratora generalnego”.

W komunikacie zaznaczono, że opinia prokuratora generalnego nie jest wiążąca dla prezydenta.

Prezydent w 2015 roku ułaskawił byłych szefów CBA

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia 2023 roku prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycie władzy jako ówcześni szefowie CBA - w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 roku. Obaj politycy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 roku. Policja zatrzymała Kamińskiego i Wąsika na terenie Pałacu Prezydenckiego. Później zostali oni osadzeni w zakładach karnych. Obaj prowadzą strajk głodowy.

11 stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego, na podstawie Kodeksu postępowania karnego, wobec obu skazanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda podjął ważną decyzję. Dotyczy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza