Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja albumu o kościele Mariackim w Słupsku pod redakcją Michała Rycherta. Już w ten piątek, 1 grudnia

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W piątek, 1 grudnia, w Białym Spichlerzu w Słupsku odbędzie się promocja albumu o kościele Mariackim
W piątek, 1 grudnia, w Białym Spichlerzu w Słupsku odbędzie się promocja albumu o kościele Mariackim Materiały promocyjne
W piątek, 1 grudnia, o godzinie 18 w Sali Wernisażowej w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku odbędzie się promocja albumu pt. "Kościół Mariacki w Słupsku. Historia, sztuka, wiara". Teksty napisali Katarzyna Bartosiewicz, Zdzisław Machura, Michał Rychert (zarazem redaktor wydania). Wstęp wolny.

- Kościół Mariacki w Słupsku to najdostojniejsza budowla w Słupsku, lecz jak dotąd nie doczekała się osobnej monografii. Już od momentu wydania albumu dedykowanego kościołowi św. Jacka, który ukazał się w 2021 roku, pojawiały się głosy, aby również kościół Mariacki, ze swoją bogatą historią i pięknym wyposażeniem, został w odpowiedni sposób zaprezentowany - pisze Michał Rychert. - Właśnie nadrobiono tę zaległość. Ukazał się album zatytułowany "Kościół Mariacki w Słupsku. Historia, sztuka, wiara".

Książka składa się z trzech części. Pierwsza prezentuje historię kościoła Mariackiego od jego początków aż po lata nam współczesne. Jest ona bogato ilustrowana nigdy niepublikowanymi archiwaliami sięgającymi nawet 1291 roku. Autorem jest Zdzisław Machura, znany badacz historii Słupska. W sposób przystępny przeprowadza czytelnika poprzez długą, a niekiedy również burzliwą historię kościoła Mariackiego.

Autorką części drugiej, ilustrowanej zdjęciami prezentującymi współczesne wyposażenie kościoła autorstwa Łukasza Capara, Krzysztofa Kubuja, Macieja Tupajki (Studio Fotografii Cyfrowej) i Sławomira Żabickiego, jest Katarzyna Bartosiewicz. Słupska znawczyni zabytków i popularyzatorka historii sztuki sakralnej opisuje walory artystyczne, symbolikę i znaczenie wyposażenia kościoła Mariackiego i jego architektury.

- Nie wszystko, co w ciągu wieków zostało w nim zgromadzone, zachowało się do naszych czasów. Z najstarszych zabytków przetrwała tylko Grupa Ukrzyżowania, bogato zdobiona ambona oraz dwa epitafia, które na szczęście nie zostały zniszczone w pożodze II wojny światowej - opisuje Michał Rychert. - Cennym odkryciem nieznanych dotąd zabytków okazały się pergaminowe karty lub ich fragmenty z ksiąg liturgicznych z przełomu XV i XVI wieku, o których istnieniu dotąd nic nie wiedziano. Stanowią one część większej całości, a mianowicie posłużyły za okładki Kirchenregister (rejestrów kościelnych) z XVI i XVII, które obecnie są przechowywane w słupskim oddziale Archiwum Państwowego w Koszalinie. Zbiory tego archiwum okazały się cennym źródłem archiwaliów ilustrujących historię kościoła Mariackiego. Spośród dwustu sześciu tomów związanych z naszym kościołem, z których najstarszy jest datowany na 1534 rok, wybrano najciekawsze.

Kościół to nie tylko zabytkowa budowla, pomnik architektury, miejsce, gdzie możemy podziwiać cenne dzieła sztuki. Nie byłoby tego wszystkiego bez żywej wiary całych pokoleń słupszczan. Jest to kościół Mariacki, a więc poświęcony Maryi, stąd nie mogło zabraknąć w tym opracowaniu refleksji nad postacią Matki Jezusa Chrystusa. Michał Rychert w formie tryptyku teologicznego przeprowadza czytelników przez najważniejsze dogmaty maryjne ukazując ich właściwe znaczenie i głębię.

Te trzy części składające się na album mają za zadanie w sposób kompleksowy, na ile to możliwe, ukazać główne aspekty historii i znaczenia kościoła Mariackiego dla społeczności Słupska.

Album został wydany z dużą starannością, na kredowym papierze, w twardej złoconej obwolucie, łącznie liczy 280 stron. Jest to praca dwujęzyczna. Wszystkie teksty są przetłumaczone na język niemiecki.

Wydawcą jest Parafia NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku - Mariacka. - Jej proboszcz, ksiądz Zbigniew Krawczyk, potraktował ten projekt nie tylko jako okazję do podsumowania historii kościoła i parafii, ale przede wszystkim jako element pastoralny, stąd również bierze się bardzo przystępna cena - dodaje Michar Rychert. - Za wsparcie tego projektu należą się podziękowania dla licznych sponsorów. Nie byłoby tego działa bez wielu osób bezinteresownie zaangażowanych w jego realizację, należy wymienić autorów tekstów i zdjęć, a także Aleksandrę Krasucką i Dorotę Kłos mające swój wkład w pracę nad redakcją i korektą tekstu, Annę Lenz-Wojciechowicz - tłumaczkę na język niemiecki, konsultantów: Tomasza Urbaniaka, Wojciecha Szeląga, ks. dra Tadeusza Ceynowę i wielu innych.

Album już jest do nabycia w kruchcie lub zakrystii kościoła Mariackiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza