Prospołeczne i edukacyjne działania KOWR

Materiał informacyjny KOWR
Wśród ponad 60 zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa są i takie które mają na celu edukację skierowaną do rolników, przedsiębiorców rolnych, rodzin z obszarów popegeerowskich a także konsumentów. Ich realizacja odbywa się poprzez filmy, szkolenia, konferencje, a także warsztaty edukacyjne.

Promocja produktów rolno-spożywczych

KOWR poprzez swoje działania popularyzuje żywność wytwarzaną w ramach systemu jakości oraz oznaczeń w tym żywności regionalnej, tradycyjnej i ekologicznej, produkowaną w kraju. Korzystają na tym zarówno producenci i przetwórcy żywności, jak i konsumenci. Ci pierwsi mają wyższe dochody, a do społeczeństwa trafia przekaz, że rodzime produkty są wysokiej jakości i smaczne. Dzięki temu buduje się i wzmacnia patriotyzm konsumencki.

Polscy przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej chętnie korzystają z oferty KOWR dotyczącej wyjazdów na targi i misje handlowe. To doskonała okazja, aby móc zaprezentować swoje wyroby na szerszą skalę. Promocja zagraniczna polskiej żywności odbywa się pod szyldem „Poland Tastes Good”. Jej celem jest otwieranie nowych rynków zbytu oraz umacnianie pozycji polskich produktów rolno-spożywczych na rynku europejskim i światowym.

Promowaniu polskiej żywności oraz lokalnych tradycji kulinarnych służy, skierowany głównie do Kół Gospodyń Wiejskich, konkurs pod nazwą Bitwa Regionów. Polega on na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania Koła Gospodyń Wiejskich lub stowarzyszenia. Jest to doskonała okazja do kultywowania tradycji ludowych i pokazania różnorodności Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich regionów Polski.

Działania informacyjno-promocyjne

KOWR realizuje też szereg działań informacyjno-promocyjnych poprzez filmy edukacyjne, szkolenia i konferencje, m.in. popularyzuje odnawialne źródła energii oraz działania innowacyjne w rolnictwie. Aby przybliżyć te zagadnienia rolnikom oraz przedstawicielom gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich organizuje szkolenia.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2022 roku zorganizował 16 bezpłatnych szkoleń dotyczących zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych. Szkolenia miały na celu udzielenie odpowiedzi na pytania czym jest spółdzielnia energetyczna i jak ją założyć oraz jakie korzyści dla gminy i społeczności lokalnej wynikają z jej założenia.

Charakter edukacyjny posiada także „Program dla szkół”, który koordynuje KOWR. W ramach tego programu uczniowie klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych otrzymują owoce, warzywa oraz mleko i przetwory mleczne. Celem tego programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększanie udziału produktów mlecznych i owocowo-warzywnych w ich codziennej diecie. Dzieci uczestniczące w projekcie otrzymują bezpłatnie co najmniej 2 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne. Asortyment produktów jest szeroki i obejmuje m.in.: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki, pomidorki, jogurty czy kefiry.

Program uzupełniają również działania o charakterze edukacyjnym i promocyjnym, które realizują szkoły.

Działania prospołeczne

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od momentu powstania (jeszcze jako ANR i ARR) realizuje też liczne zadania prospołeczne, zwłaszcza dla osób z rodzin popegeerowskich. Wychodzi bowiem z założenia, że zawsze najważniejszy jest człowiek. Dlatego ludziom objętym restrukturyzacją pegeerów świadczył różnorodną pomoc, m.in.: dożywianie dzieci w szkołach, ochronę zdrowa, wypoczynek letni na koloniach, zajęcia sportowe i kulturalne. Obecnie współuczestniczy w realizacji Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów pierwszego roku: pomaga organizacyjnie przy rekrutacji do Programu maturzystów, którzy wywodzącą się ze środowisk popegeerowskich. W pierwszych latach funkcjonowania programu KOWR sfinansował stypendia dla ok. 1300 studentów, przeznaczając na ten cel kwotę ponad 5 mln zł.

KOWR aktywnie uczestniczy w realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, którego celem jest ograniczenie ubóstwa poprzez świadczenie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym. Ośrodek odpowiada za przygotowanie i przeprowadzanie w procedurze zamówień publicznych przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich, sprawuje nadzór nad dostawami i dystrybucją żywności oraz realizuje działania towarzyszące.

Osoby potrzebujące mogą otrzymać nieodpłatnie paczki z żywnością, pełnowartościowe posiłki, a także wziąć udział w działaniach, których celem jest włączenie do społeczności lokalnych i poprawa sytuacji życiowej.

Mogą np. uczestniczyć w warsztatach kulinarnych z udziałem ekspertów, kuchmistrzów, dietetyków pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych, w warsztatach, czy w programach edukacyjnych o zasadach zdrowego żywienia.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje zadania, które mają służyć rolnictwu, a przede wszystkim rolnikom. Różnorodne formy działania w jakich pomoc jest dostarczana są gwarancją, że uda się dotrzeć do wielu osób tak, by jak najaktywniej wspierać polskie rolnictwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prospołeczne i edukacyjne działania KOWR - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza