MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport Ministerstwa. W Słupsku żyje się znośnie

Monika Zacharzewska [email protected]
Poziom rozwoju społecznego na Pomorzu.
Poziom rozwoju społecznego na Pomorzu. Krzysztof Frąckiewicz
Słupsk jest miastem średnio zamożnym, za to o wysokim wskaźniku rozwoju, wynika z Krajowego Raportu o Rozwoju Społecznym Polska 2012 opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Raport został opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i dotyczy rozwoju społecznego na poziomie powiatów. Pokazuje on, w którym powiecie i województwie żyje się najlepiej.

Wynika też z niego, że najwyższy poziom rozwoju społecznego występuje w metropoliach, dużych miastach i na obszarach wokół nich, najniższy zaś w powiatach o charakterze wiejskim. Badanie opierało się na danych z 2010 roku, pochodzących ze statystyk publicznych i źródeł urzędowych (między innymi Ministerstwa Finansów).

Dla celów porównawczych badanie zostało też przeprowadzone w oparciu o dane z 2007 roku.
I tak na podstawie zgromadzonych i przeanalizowanych danych sporządzona została mapa rozwoju społecznego w Polsce w ujęciu miejskim i powiatowym.

Zobacz także: Czy czujesz się bezpiecznie w Słupsku? (wideosonda)

W Słupsku wskaźnik tego rozwoju oceniono jako wysoki, w powiatach województwa pomorskiego jako średni, w Trójmieście jako bardzo wysoki, podobnie jak w Koszalinie. Natomiast w większości powiatów w województwie zachodniopomorskim jako niski.

Pomiar rozwoju społecznego koncentrował się na trzech istotnych elementach ludzkiego życia: jego długości (zdrowie), wiedzy (edukacja) oraz takiego standardu, który pozwala na godne życie (reprezentowanego przez poziom dochodu - zamożności).

Poziom zdrowia
Do wyliczenia wskaźnika zdrowia autorzy raportu użyli wzoru wykorzystującego dane o oczekiwanej długości trwania życia noworodka i współczynniku zgonów na nowotwory i choroby serca.
W Polsce są to choroby układu krążenia oraz nowotwory, odpowiadające w 2010 roku łącznie za 71 procent wszystkich zgonów.

Z danych raportu wynika, że w całym kraju poziom zdrowia rośnie. Jednak niekwestionowanym liderem jest województwo pomorskie, które w ciągu trzech lat zanotowało dwukrotnie szybszy wzrost niż średnia we wszystkich województwach.

Przy rozbiciu na powiaty w Pomorskiem - raport sugeruje, że słupski, lęborski, bytowski i człuchowski mają wskaźnik wysoki, a Trójmiasto bardzo wysoki.

Co ciekawe, Pomorskie było w 2010 roku czwarte pod względem długości życia w Polsce, która wyniosła 76,6 lat. O rok dłużej od Pomorzan żyją średnio pierwsi w tym rankingu mieszkańcy Podkarpacia.
Natomiast w samym Słupsku i okolicznych powiatach ta średnia wieku waha się od 75,7 do 76,2, podczas gdy w Trójmieście sięga 78,5 lat.

Jak piszą autorzy raportu, w analizowanym okresie w 370 na 379 powiatów wydłużyło się przeciętne trwanie życia noworodka. Największe wzrosty, przekraczające 1,5 roku, zanotowano przede wszystkim w powiatach ziemskich otaczających Wrocław oraz w powiatach grodzkich województwa pomorskiego, czyli między innymi w Słupsku.

Również najmniej zgonów z powodu chorób układu krążenia i chorób nowotworowych w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców notuje się w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Poziom edukacji
Kolejnym wskaźnikiem badanym przy przygotowywaniu raportu był poziom edukacji wyliczany w oparciu o odsetek trzy- i czteroletnich dzieci chodzących do przedszkola i średniej z wyników egzaminu gimnazjalnego (części matematyczno-przyrodniczej).

Według danych z raportu, miasta, zwłaszcza duże, w większości osiągają bardzo wysoki poziom edukacji, podczas gdy otoczenie tych miast notuje poziom bardzo niski. W takich sytuacjach są Kielce, Koszalin, Olsztyn, Szczecin, w nieco mniejszym stopniu Toruń, Płock, Radom i Słupsk.

W raporcie obrazowo pokazują to grafiki, gdzie wskaźnik edukacyjny dla Słupska jest wysoki, dla powiatu lęborskiego - średni, a dla słupskiego, bytowskiego i człuchowskiego - bardzo niski.

Zobrazowano też, jaki odsetek dzieci w wieku trzech i czterech lat chodził do przedszkoli w 2010 roku.
W Pomorskiem było to 45,5 procent, co dawało nam 11. miejsce w kraju. W samym Słupsku odsetek przedszkolaków był wysoki, ale już w powiecie słupskim bardzo niski. W powiecie lęborskim wysoki, a w bytowskim i człuchowskim bardzo niski.

Poziom zamożności
W raporcie pod tym względem Pomorskie plasuje się na piątym miejscu. W Słupsku poziom zamożności określony został jako średni, w powiatach słupskim, lęborskim, bytowskim i człuchowskim, jako niski.
Co ciekawe, bardzo wysoki poziom zamożności charakteryzuje Koszalin i Trójmiasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza