Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Redzikowo> Wojsko rozwiewa plany o cywilnym lotnisku dla Słupska

Piotr Kawałek [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Archiwum
Jedna z bram wjazdowych na lotnisko w Redzikowie.
Jedna z bram wjazdowych na lotnisko w Redzikowie.
Nie ma najmniejszych szans na uruchomienie pod Słupskiem cywilnego lotniska. Ministerstwo Obrony Narodowej podtrzymuje, że Amerykanie mają stworzyć u nas jednostkę rakietową do 2018 roku.

Rakiet jednak jeszcze nie ma, a już utrudniają rozwój gospodarczy gminy Słupsk.

We wrześniu 2009 roku Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych, przedstawił nową koncepcję amerykańskiego programu obrony przeciwrakietowej w Europie. Zaproponował Polsce, w miejsce wcześniej planowanego systemu opartego na 10 rakietach, których silosy miały znajdować się pod ziemią, rozmieszczenie bazy mobilnych antybalistycznych rakiet przechwytujących SM-3. Polska zgodziła się uczestniczyć w programie.

Nie zmienia się jednak ani dotychczasowa lokalizacja bazy, na którą wybrano podsłupskie Redzikowo, ani sposób działania instalacji. W najbliższych tygodniach planowane jest podpisanie protokołu zmieniającego warunki umowy Polski z USA, uwzględniającego nowy stan rzeczy.

Oznacza to, że w Redzikowie na pewno nie będzie cywilnego lotniska. Nie wiadomo też, czy wokół byłego lotniska na gruntach należących do gminy Słupsk będzie mógł działać przemysł, jak zakłada to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Problem w tym, że plan musi być zgodny z ograniczeniami wynikającymi z funkcjonowania bazy, ale wciąż nie wiadomo dokładnie, jakie mają być to ograniczenia.

– Wojewódzki Sztab Wojskowy nie chce uzgodnić naszego planu zagospodarowania, argumentując, że nie uwzględnia on ograniczeń – mówi Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk. – Tymczasem nie wskazuje, jak one powinny wyglądać i czego dotyczyć.

Komandor Janusz Sylwester, szef WSzW w Gdańsku zapewnia, że informacje o ograniczeniach w użytkowaniu terenów wokół przyszłej bazy niebawem trafią na biurko wójta Chmiela.

– Część z nich była już przekazana samorządowcom w ubiegłym roku – mówi kom. Sylwester. – Resztę szczegółów jak najszybciej przekażemy gminie, aby mogła je uwzględnić w planie zagospodarowania.

Ograniczenia dotyczą czterech spraw – wysokości budynków, emisji pola elektromagnetycznego, emisji drgań i wibracji oraz strefy wokół bazy objętej zakazem wstępu. Dziś teren byłego lotniska jest zamknięty i strzeżony przez firmę ochroniarską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza