Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo generała Tadeusza Rozwadowskiego. Odbyła się uroczystość nadana imienia

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Krzysztof Piotrkowski
W południe, 2 lipca, odbyła się uroczystość nadania imienia dla ronda u zbiegu ulic Marii Zaborowskiej, Legionów Polskich i Andrzeja Zauchy. Nadano mu nazwę na cześć generała Tadeusza Jordana Rozwadowskiego.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, mieszkańcy, zaproszeni goście oraz grupa rekonstrukcyjna Grzmot, nadająca klimat i charakter czasów, w których żył generał Rozwadowski.

Ceremonię nadania imienia rozpoczęło odegranie hymnu narodowego. Następnie głos zabrała prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która przywitała gościa specjalnego uroczystości, jakim był Wojciech Papis, prezes Stowarzyszenia Obywatele i Sprawiedliwość, który jest zaprzyjaźniony z rodziną Jordan Rozwadowskich.

Wygłaszająca laudację ku czci generała, radna Anna Mrowińska zaczęła ją od słów papieża Jana Pawła II.

- „Naród, który nie zna swojej przyszłości umiera i nie buduje swojej przyszłości”. Dzień 24 lutego 2021 roku jest dniem szczególnym dla Słupska i jego mieszkańców, ponieważ tego dnia Rada Miejska z inicjatywy klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość podjęła uchwałę, na mocy której uhonorowano Tadeusza Jordana Rozwadowskiego. Tym symbolicznym gestem przywracamy pamięć zapomnianemu, wielkiemu bohaterowi. W bogatym życiorysie generała Rozwadowskiego należy zwrócić uwagę na jego geniusz militarny, ponieważ to on jest autorem planu Bitwy Warszawskiej – powiedziała Anna Mrowińska. - W tym miejscu chciałabym też wyróżnić jednego młodego człowieka, żołnierza 7. Brygady Obrony Wybrzeża, Pawła Porożyńskiego. Bez jego inicjatywy i zaangażowania nie byłoby tego ronda. Z całego serca dziękuję Pawle – dodała.

Gość honorowy – Wojciech Papis – zaznaczył, że generał Tadeusz Jordan Rozwadowski w sposób szczególny przysłużył się Polsce, która – jak to ujął - zmartwychwstawała w roku 1918.
- Generał Rozwadowski z całą bezwzględnością przeciwstawiał się i karał oficerów i żołnierzy armii austro-węgierskiej, którzy znęcali się nad ludnością polską w Galicji. To nie była sprawa prosta, by bronić wtedy praw Polaków, a on, robiąc to, narażał się swoim przełożonym. W 1915 roku przełamał wschodni front Wielkiej Wojny, wykorzystując innowacyjną technikę ostrzału artyleryjskiego. Posiadał ogromną wiedzę wojskową i strategiczną, miał ogromne doświadczenie jako dowódca. Pokazał to podczas Bitwy o Lwów w 1918 i 1919 roku, kiedy Polacy bronili Lwowa przed Ukraińcami. To była jego pierwsza zwycięska bitwa – wspominał Wojciech Papis.

Po wystąpieniach odsłonięto szarfę honorową na portrecie generała Rozwadowskiego, tym samym uroczyście kończąc ceremonię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza