Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Sylwią Chmielewską, koordynatorem wolontariatu PCPR w Słupsku

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Rozmowa z Sylwią Chmielewską, koordynatorem wolontariatu PCPR w Słupsku.
Rozmowa z Sylwią Chmielewską, koordynatorem wolontariatu PCPR w Słupsku. Krzysztof Piotrkowski
Chcielibyśmy nawiązać współpracę z ludźmi, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi. PCPR w powiecie słupskim chce nawiązać współpracę z nowymi wolontariuszami

Poszukujecie Państwo wolontariuszy, którzy chcieliby współpracować z rodzinami zastępczymi i rodzinnymi domami dziecka działającymi na terenie powiatu słupskiego?

Tak. Szczególnie zależy nam na wolontariuszach z terenu powiatu słupskiego.

Czy na początek stawiacie im jakieś wymagania?

Generalnie oferta jest skierowana do wszystkich, ale zależy nam na osobach, które mają doświadczenie w pracy z dziećmi. Zarówno zawodowe, jak i prywatne. Liczymy na odzew ze strony studentów, którym tego rodzaju wolontariat przydałby się w trakcie ich studiów.

Na czym miałoby polegać takie wsparcie rodziny ze strony wolontariuszy?

Wolontariusze jeżdżą do rodzin zastępczych i zajmują się tam dziećmi. Pomagają w organizacji ich czasu wolnego: bawią się z nimi, rozwijają zainteresowania czy wspierają je w odrabianiu lekcji. W pewnym sensie w ten sposób stają się nieformalnymi członkami tych rodzin, bo czasem więzi między wolontariuszami a rodzinami, w których pracują, stają się dosyć bliskie, wręcz przyjacielskie. Z drugiej strony wolontariusze są źródłem informacji dla nas. W ten sposób pomagają w poprawie opieki nad dziećmi znajdującymi się w rodzinie pieczy zastępczej.


Z iloma rodzinami wolontariusze mieliby współpracować?

W naszym powiecie w grę wchodzi około 150 rodzin zastępczych. Każdy wolontariusz indywidualnie decyduje, jak mocno chce się zaangażować. Może wziąć pod opiekę jedną albo kilka rodzin. Poza tym wolontariusze włączają się w organizację różnych imprez, które przygotowujemy dla dzieci z rodzin zastępczych. Niedawno, w grudniu, organizowaliśmy mikołajki, a w tym roku planujemy festyn dla dzieci z rodzin zastępczych.

Czy już Państwo współpracujecie z jakąś grupą wolontariuszy?

Tak, ale zawsze potrzeby w tym względzie są większe. Dlatego chcemy poszerzyć liczbę wolontariuszy, którzy w najbliższym czasie chcieliby się z nami związać na dłużej.

Czy wolontariusze przechodzą jakieś szkolenia?

Tak. Z zakresu BHP. Poza tym, jeśli zbierze się większa grupa wolontariuszy, to planujemy szkolenie z zakresu sprawowania pieczy zastępczej. Przeprowadzi je nasz pracownik.

Czy wolontariusz może korzystać z jakiegoś wsparcia finansowego?

Owszem. Zwracamy koszty przejazdów związane z działaniami wolontariusza na terenie powiatu słupskiego. Dotyczy to zarówno przejazdów komunikacją publiczną, jak i prywatnymi samochodami.

Co trzeba zrobić, aby zostać waszym wolontariuszem?

Można się po prostu zgłosić do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Sienkiewicza 20 w Słupsku. Można także przedzwonić do mnie pod numer komórki 721 777 009. Następnie trzeba wypełnić formularz, który jest dostępny na naszej stronie interneto-wej. Można go dostarczyć osobiście lub pocztą. Po tym zgłoszeniu rozpoczniemy dalsze rozmowy.

Rozmawiał Zbigniew Marecki

Przeczytaj także na GP24

gp24

gp24

Sylwia Chmielewska: - Czekamy na ludzi w różnym wieku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza