Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupia zgłoszona do konkursu "Rzeka roku"

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Słupia zgłoszona do konkursu "Rzeka roku"
Słupia zgłoszona do konkursu "Rzeka roku" Kamil Nagórek
Konkurs zorganizowany przez Klub Gaja ma na celu wyłonienie rzeki, z którą związani są mieszkańcy.

Skierowany jest zarówno do instytucji, jak i pojedynczych osób, które cenią lokalną przyrodę. Ponieważ nasza rzeka Słupia została zgłoszona do finału wymienionego konkursu (jest w nim tylko 11 rzek z całej Polski), głosujmy na nią.

Jak tego dokonać? Należy wejść na stronę www.rzekaroku.pl i kliknąć wybraną rzekę. Na zdjęciu rzeki pojawi się w dolnym prawym rogu kropla wody z napisem "Głosuj". Klikamy kroplę wody. Pojawi nam się komunikat, czy na pewno chcemy zagłosować na tę rzekę i czy akceptujemy regulamin (również dostępny na stronie www.rzekaroku.pl). Rzeka, która zdobędzie największą liczbę głosów zdobędzie tytuł Rzeka Roku 2014 oraz nagrodę - dwie statuetki Rzeka Roku. Jedną otrzyma zgłaszający rzekę, drugą samorząd, na terenie którego rzeka się znajduje. Celem konkursu jest popularyzowanie przyrody.

Czytaj również: Rozpoczął się remont mostu na Słupi w Słupsku

Pracownicy Parku Krajobrazowego "Dolina Słupii" są przekonani, że Słupia zasługuje na miano Rzeki Roku. Bystry prąd i kamieniste dno sprawiają, że na wielu odcinkach przyjmuje ona charakter rzeki podgórskiej.

- Słupia może pochwalić się bogactwem fauny i flory. W rzece licznie występują prądolubne włosieniczniki - chronione rośliny z białymi kwiatami, upodabniające rzekę do kwitnącej łąki - mówi Marcin Miller, kierownik Parku Krajobrazowego "Dolina Słupia" i dodaje, że niezwykły efekt daje licznie występujący na kamieniach chroniony gatunek glonu - hildenbrandia rzeczna, nadający podłożu rzeki czerwoną barwę. Środkowy bieg Słupi jest ostoją objętych ochroną w skali Europy małży - skójek gruboskorupowych. Rzeka może pochwalić się także bogatą ichtiofauną - rybami i minogami. Tu żyją tak cenne gatunki jak: minogi strumieniowy i rzeczny, pstrągi potokowe, głowacze białopłetwe, lipienie. W Słupi i jej dopływach tarło odbywają trocie wędrowne i łososie atlantyckie. Poza tym oprócz walorów przyrodniczych, Słupia posiada także walory historyczne i kulturowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza