Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Dzieci sprzątają świat

Redakcja
Dzieci z podstawówki nr 2 przygotowują się do Sprzątania Świata. Fot. Krzysztof Tomasik
Dzieci z podstawówki nr 2 przygotowują się do Sprzątania Świata. Fot. Krzysztof Tomasik
Dziś i jutro na ulicach Słupska można zobaczyć mnóstwo dzieci z kolorowymi workami na śmieci. Uczniowie prawie wszystkich szkół wezmą udział w akcji Sprzątania Świata.

Od 18 do 20 września potrwa trzydniowe sprzątanie naszego globu. Już po raz szesnasty koordynatorem akcji pod hasłem Sprzątanie Świata jest wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska. Do udziału w akcji zgłosiły się prawie wszystkie słupskie szkoły. Najwięcej uczniów z workami na śmieci będzie można zobaczyć jednak dzisiaj. Niektóre szkoły biorą udział w akcji od samego początku jej trwania.

- Nie potrafię powiedzieć, który raz z kolei nasi uczniowie biorą udział w Sprzątaniu Świata, ale wiem, że czyściliśmy ulice Słupska już podczas pierwszej edycji, a było to naprawdę dawno temu - zapewnia Ewa Maleszka, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2. - W tym roku nasze dzieci ze starszych klas będą sprzątać Lasek Północny. Postanowiliśmy wybrać właśnie ten teren, dlatego że większość szkół będzie zbierała śmieci w pobliżu swoich placówek. My wybierzemy się nieco dalej.

Słupskie ulice z pewnością sprzątać będą między innymi wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 4 czy Gimnazjum nr 1.

- Każdy uczeń naszej szkoły jest zaangażowany w tę akcję - mówi Małgorzata Wiśniewska, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4. - Nawet maluchy z klas początkowych mają wyznaczony teren na naszym boisku, który muszą posprzątać. Uczniowie ze starszych klas posprzątają ulice osiedla Zatorze. Wszystkiego najlepiej uczymy się w praktyce i podobnie jest z ekologią, bo będziemy mieli worki przeznaczone do segregacji odpadków.

- Gimnazjaliści też są pozytywnie nastawieni do akcji. Żaden z naszych wychowanków nie protestuje - śmieje się Małgorzata Grulkowska, zastępca dyrektora Gimnazjum nr 1.

- Posprzątamy ulice w pobliżu naszej placówki, czyli centrum miasta.

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska słupskiego ratusza poinformowała nas, że na wszystkie osoby chcące posprzątać miasto przygotowano aż 5 tysięcy worków na śmieci oraz 10 tysięcy jednorazowych rękawiczek.

- Żółte worki są przeznaczone na tworzywa sztuczne, zielone na szkło, niebieskie na papier, czerwone na metale, a czarne na wszystkie inne śmieci - wyjaśnia Anna Grabuszyńska, dyrektor wydziału.

- Firmy zajmujące się wywozem odpadów zadeklarowały swoją pomoc w akcji. Jestem pewna, że znów wspólnie wszyscy uzbieramy kilka ton różnego typu odpadków.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zapewnia, że jak co roku z pewnością nadąży z odbieraniem pełnych worków śmieci. - W ubiegłym roku wywieźliśmy około 1,5 tony śmieci. Zawsze jest tego dużo, ale z pewnością damy radę - twierdzi Józef Wołyniak z PGK.

- Nam również bardzo zależy na tym, aby nasze ulice były czyste i zadbane.

Nasza sonda

W jaki sposób dbasz o środowisko?

Marzena Żywiecka, nauczycielka
- Uczę na co dzień przyrody, więc staram się żyć ekologicznie. Przede wszystkim segreguję śmieci. Mam też kompostownik i minioczyszczalnię ścieków. Zrezygnowałam z wanny na rzecz prysznica.

Jacek Piwoński, uczeń
- Jestem jeszcze mały i niewiele wiem o ekologii, ale zawsze wyrzucam po sobie wszystkie papierki do kosza. Nawet kiedy bawię się na podwórku, często zdarza mi się pozbierać fruwające papierki po chrupkach.

Danuta Dorosiewicz, pracownik przedszkola
- Zawsze staram się tłumaczyć wszystkim dzieciom, żeby wyrzucały papierki do odpowiednich koszy na śmieci. Poza tym sama też żyję ekologicznie. Na zakupy chodzę wyłącznie z moją ekotorbą.

Patryk Wierzbowski, licealista
- Staram się segregować śmieci, bo jest to bardzo ważne dla przyszłych pokoleń. Poza tym nigdy nie wyrzucam śmieci za siebie. Nawet jeśli nie ma kosza, noszę papiery w ręku lub chowam do plecaka.

Michał Nagaj, uczeń
- Nie segreguję śmieci, ale dbam o środowisko w inny sposób. Zawsze dokręcam wszystkie krany, tak aby nie kapała woda. Zawsze odłączam też ładowarkę z prądu zaraz po naładowaniu się telefonu.

Grażyna Mazowiec, nauczycielka
- Segreguję śmieci. Mam osobny pojemnik na papier, butelki i puszki, ale przez to dbanie o ekologię sama mam niezły bałagan w domu - w całej kuchni mam pełno różnych pojemników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza