Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Unikalne fotografie wojenne z Verdun

Zbigniew Marecki
Fot. Krzysztof Tomasik
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Szymanowskiego w Słupsku można oglądać wystawę "Fotografię z Verdun" Edmunda Malickiego.

Autorem prezentowanych zdjęć jest nestor grudziądzkiej fotografii Edmund Malicki, urodzony 15 listopada 1891 roku w Inowrocławiu. Naukę zawodu fotograficznego rozpoczął 1 marca 1908 roku w renomowanym "Atelier Rubens Nadworny Fotograf".

Od 1911 roku doskonalił swe rzemiosło artystyczne w Gdańsku, Berlinie, Frankfurcie i Kassel. Przez wiele lat związany był z Grudziądzem, gdzie dziś fotografią artystyczną zajmują się jego dwie córki. W chwili wybuchu I wojny światowej Edmund Malicki odbywał obowiązkową zasadniczą służbę wojskową w armii pruskiej. Na początku 1915 roku został odkomenderowany do okupowanej Francji - w rejon Verdun.

Pełnił tam funkcję fotografa wojennego w zespole balonów obserwacyjnych. Fotografował miejsca strategiczne okolic Verdun, Flabas, Ornes, Gremilly w niezwykle trudnych warunkach - zawieszony w gondoli balonu na uwięzi pod ostrzałem, w centrum działań wojennych. Unikalne, zachowane do dziś zdjęcia są szczególnym zapisem wydarzeń sprzed ponad osiemdziesięciu lat. Edmund Malicki nie poprzestał wyłącznie na pracy fotografa wojennego.

Nawet w trudnych warunkach wojennych pokazał to, co było mu bliskie - piękno pejzażu i przyrody. Dokumentował życie codzienne żołnierzy. Album, na który złożyły się zdjęcia istniał w trzech egzemplarzach. Dwa przeznaczone były dla dowództwa, jeden na użytek własny autora. Fotografie z tego ostatniego przyczyniły się do powstania grudziądzkiej wystawy, Wystawie towarzyszy katalog, wzorowany na oryginalnym albumie Edmunda Malickiego, wydany w polskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej.

Prezentowane w Słupsku fotografie Edmunda Malickiego pochodzą ze zbiorów ze zbiorów Fernandy i Bożeny Malickich. Wystawa została przygotowana przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. W w auli słupskiego "drzewniaka" można ją przez najbliższe dwa tygodnie oglądać indywidualnie i grupowo. W przypadlku wizyty grupowych sekretariat szkoły (tel. 059 8423492 lub 8427666) prosi o wcześniejszy kontakt. Wtedy grupę po wystawie oprowadzi historyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza