Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk z dofinansowaniem na likwidację barier architektonicznych. Powstanie plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
od 16 lat
Słupsk otrzymał blisko 900 tys. zł na inwestycje związane z łamaniem barier architektonicznych. Dzięki dodatkowym środkom miasto zbuduje integracyjny plac zabaw dla dzieci i dostosuje przestrzenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Kwota, którą udało pozyskać się na dwa projekty pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach pierwszej inwestycji, miasto wybuduje specjalny plac zabaw i wyposaży go w urządzenia, z których bez problemu skorzystają dzieci niepełnosprawne, w tym takie, które poruszają się na wózkach.

- Zamontujemy urządzenia wielofunkcyjne dostosowane do zarówno osób pełnosprawnych, jak i dzieci np. z ograniczoną funkcją ruchową. Przykładowo, powstanie karuzela integracyjna, z której będą mogli skorzystać dzieci na wózkach – mówi Justyna Pluta, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

W sumie urządzeń wielofunkcyjnych ma być sześć. Oprócz nich w planach jest także budowa tablic sensorycznych, z których skorzystają dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami.

- Wszystko zostanie wyłożone odpowiednią, antypoślizgową nawierzchnią – zapowiada Pluta.

Integracyjny plac zabaw będzie wybudowany w Parku Witkacego, w pobliżu Strefy Aktywnego Seniora, która powstaje w tym miejscu w ramach budżetu obywatelskiego. Inwestycja kosztować ma łącznie 502 tys. złotych – 80 proc. z tej kwoty to dofinansowanie z PFRON.

Drugim z projektów, który zrealizuje miasto będzie dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku słupskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Skorzystają uczniowie, ale też ich rodzice i nauczyciele.

- W budynku powstaną węzły sanitarne z prawdziwego zdarzenia dostosowane do dziewcząt i chłopców na wózkach inwalidzkich, poszerzone zostaną otwory drzwiowe wewnętrzne, żeby można było się przedostać wózkiem. Odpowiednio zostaną wprowadzone powierzchnie antypoślizgowe – uchwyty, poręcze. Zmodernizujemy też pomieszczenia pod sale, w których będą odbywały się odpowiednie zajęcia terapeutyczne, logopedyczne, specjalistyczne – wymienia Pluta.

Likwidacja barier architektonicznych w SOSW ma wynieść 686 tys. złotych, z czego 469 tys. złotych to dofinansowanie z PFRON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza