Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupskie MZK bez dofinansowania. Radni byli przeciw

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Zdjęcie pogladowe
Zdjęcie pogladowe Łukasz Capar
Słupscy radni zagłosowali przeciw przesunięciu 2,8 miliona złotych na rzecz Miejskiego Zakładu Komunikacji. Kwota ta miała pokryć koszt usługi przewozowej za listopad i grudzień oraz sfinansować podwyżki dla pracowników.

Z wnioskiem o wykreślenie dofinansowania z projektu uchwały wystąpił klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Adam Treder, przewodniczący komisji finansów podkreślił na sesji, że radni nie byli na bieżąco informowani o sytuacji w spółce oraz, że pełna treść audytu przeprowadzonego w MZK została przekazana im zbyt późno. Zarzucił także władzom miasta, że nie przedstawiły radnym konkretnych kroków, jakie podjęto w ramach działań naprawczych w spółce.

– Spotykaliśmy się wielokrotnie na komisjach gospodarki komunalnej, na komisji finansów, spotykaliśmy się na komisjach wspólnych szeroko omawiając problematykę Miejskiego Zakładu Komunikacji w Słupsku. Z uzgodnień poczynionych na tych komisjach był jeden wniosek – że radni zostaną zostaną zapoznani z audytem, który został prowadzony w spółce. Tego raportu nie otrzymaliśmy – mówił Adam Treder. - Wnosimy o wykreślenie tej pozycji do czasu pozyskania niezbędnych informacji.

Zgodził się z nim Jan Lange, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

- Ja rozumiem, że to nasza spółka i tę spółkę należy traktować ze szczególną uwagą, żeby nie doprowadzić do jej likwidacji. Musimy zrobić wszystko, żeby tej spółce pomóc. Był apel ze strony radnych, komisji, aby naprawą tej spółki zająć się rzetelnie. Czekaliśmy na ten zapowiedziany audyt.

Na zarzuty radnych odpowiedziała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. Podkreśliła, że wnioski z przeprowadzonego audytu przedstawione zostały na komisji branżowej.

- Państwo otrzymaliście informacje na bezpośrednim spotkaniu z tymi, którzy audyt przeprowadzili. Na komisji branżowej […] panowie omawiali wyniki audytu. Wszystkie pytania państwo mogli na tym audycie zadać, zadawaliście i otrzymaliście odpowiedź – mówiła prezydent. - Program naprawczy jest realizowany. Polega m.in. na tym, że na bieżąco analizujemy sytuację finansową spółki. Spotykamy się z naszymi spółkami co tydzień. Wcześniej takiej praktyki nie było.

Do radnych z mównicy zwróciła się również prezes MZK, Anna Szabłowińska.

- Odkąd objęłam stanowisko prezesa MZK, spotykam się co tydzień z panią prezydent w sprawie bieżącej sytuacji w spółce, także finansowej. Każda złotówka jest oglądana. W temacie pieniędzy, o których dziś rozmawiamy – są to pieniądze dla spółki. Kwota procedowana dzisiaj dla MZK to kwota wynikająca z pracy przewozowej, którą wykonamy do końca roku. Są to środki niezbędne dla funkcjonowania spółki. Dodatkowa kwota, która wynika z podwyżki wozokilometra zostanie przeznaczona na podwyżki dla naszych pracowników – wyjaśniała prezes MZK.

Wniosek o wykreślenie z projektu uchwały niespełna trzech milionów złotych dla MZK poparło 14 radnych, przeciw było 9.

Na sesji Rady Miasta prezydent Słupska poinformowała również, że prokuratura wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości w spółce MZK. Przypomnijmy, że w sierpniu, w wyniku kontroli finansowej przeprowadzonej w spółce, Krystyna Danilecka-Wojewódzka skierowała do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w MZK. Konsekwencją tego było odwołanie ze stanowiska ówczesnej prezes Anny Szurek.

- Jednocześnie, w tym samym postanowieniu prokuratura potwierdza zasadność wątpliwości, co do zgodności z prawem czynności podejmowanych w ramach prowadzonych postępowań przetargowych i wskazuje, że należy poinformować o tym inne właściwe organy kontrolne. A to był najpoważniejszy zarzut. Od decyzji prokuratury się odwołujemy, a nieprawidłowości zostaną przekazane do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych – zapowiedziała prezydent.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza