Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści onkologii o metodach leczenia

Monika [email protected]
Podczas sesji dla pielęgniarek prelegenci mówili głównie o specyfice opieki pooperacyjnej nad pacjentem starszym.
Podczas sesji dla pielęgniarek prelegenci mówili głównie o specyfice opieki pooperacyjnej nad pacjentem starszym. Krzysztof Piotrkowski
Na Akademii Pomorskiej odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa Usteckich Dni Onkologicznych.

Pomysłodawcą konferencji jest dr Zoran Stojcev, który jeszcze jako ordynator oddziału chirurgii ogólnej, onkologicznej i naczyniowej podobne organizował już w Słupsku kilkanaście razy. Choć ze słupskim szpitalem nie współpracuje od lutego, zdecydował się tę tradycję kontynuować.

W organizację wydarzenia już kolejny raz włączyła się słupska Akademia Pomorska oraz, po raz pierwszy, Katedra Onkologii Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konferencję zainaugurowano właśnie na słupskiej uczelni sesją specjalną da pielęgniarek, bo tu w Instytucie Nauk o Zdrowiu od kilku lat kształci się pielęgniarki, ratowników medycznych, a od niedawna również fizjoterapeutów.

- Akademia Pomorska coraz bardziej rozwija kierunki medyczne i organizuje nowe. Prowadzimy rozwój naukowy, stąd nasze zaangażowanie w organizację tej konferencji - mówił, otwierając wydarzenie, prof. Roman Drozd, rektor AP, witając na niej m.in. ambasador Macedonii w Polsce - panią Goricę Anastasovą-Gjorevską. Przyjechała ona na to wydarzenie, ponieważ kolejna, wrześniowa konferencja onkologiczna odbędzie się właśnie w Macedonii.

- 13. edycja Usteckich Dni Onkologicznych rozpoczyna się w piątek, 13 - zauważył prof. Andrzej Szawłowski, specjalista chirurgii onkologicznej układu pokarmowego, współorganizator konferencji. - Te konferencje stały się bardzo ważnymi spotkaniami naukowymi w Polsce, w znaczący sposób wpłynęły na rozwój krajowej onkologii, ponieważ przyjeżdżają na nie specjaliści z różnych dyscyplin, również pokrewnych onkologii. Cieszy to, że duże rzeczy można robić niekoniecznie w dużych ośrodkach akademickich, że świetnie wychodzi to w Słupsku.

W samej piątkowej sesji dla pielęgniarek udział wzięło prawie 200 pielęgniarek. W tym roku poświęcona ona była opiece pooperacyjnej u pacjentów w podeszłym wieku.

- Wydłużenie przeciętnego wieku życia w Polsce przekłada się na wzrost liczby zachorowań na nowotwory złośliwe - zauważył prowadzący w piątek wykład inauguracyjny prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry Kliniki Onkologii UM w Poznaniu. - Im starsze społeczeństwo, tym ryzyko wykrycia czy występowania nowotworów wzrasta. Oczywiście wzrasta również możliwość diagnostyki - mówił, skupiając się na relacjonowaniu opieki nad pacjentem z nowotworem złośliwym płuc.

Natomiast na sobotę zaplanowano sesję w Ustce dla lekarzy. Ta skupi się na stanach nagłych w onkologii i w jej trakcie specjaliści będą dociekać, czego onkolodzy powinni oczekiwać od chirurgów, radiologów i gastroenterologów. Biorą w niej udział medycy z uniwersytetów, szpitali i centrów onkologii m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Szczecinie, Warszawie i Krakowie oraz konsultanci krajowi w dziedzinie chirurgii onkologicznej, radioterapii i radiodiagnostyki.

Zobacz także:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza