MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spuszczanie na linie damy w krynolinie w Antoninie - wykład na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Wikipedia
Koło Historii Kultury Materialnej XIX wieku Secesja zaprasza na wykład dr Anety Aleksandry Dudy "Pałac książąt Radziwiłłów w Antoninie - pied-a-terre, dom rodzinny, miejsce pobytu Fryderyka Chopina" oraz pokaz tańców dawnych. Odbywać się on będzie pod patronatem Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Wykład odbędzie się w środę, 12 czerwca, o godzinie 12, w sali Uniwersytetu Pomorskiego przy ul. Kozietulskiego 7.

Jak informuje dr Aneta Aleksandra Duda, poświęcony będzie historii wyjątkowego na ziemiach polskich, oktagonalnego pałacyku myśliwskiego projektu wybitnego architekta niemieckiego Fryderyka Schinkla. Zbudowany został w 1824 r. dla Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego Antoniego Henryka ks. Radziwiłła, który zapoczątkował tzw. berlińską linię Radziwiłłów. Pałacyk stał się jedną z rezydencji, następnie domem rodzinnym dla pięciu pokoleń Radziwiłłów, która także wykorzystywała wspaniałe rewiry łowieckie do wielkich polowań. Antonin gościł w swych progach władców pruskich, rosyjskich, arystokrację europejską oraz wybitne osobistości, m. in. Fryderyka Chopina, który mieszkał tu przez ponad tydzień i koncertował w 1829 r., przy akompaniamencie ks. Antoniego, uzdolnionego wiolonczelisty i kompozytora. Tradycje muzyczne Antonina podtrzymał Jerzy Waldorff, który uratował niszczejący obiekt poprzez zainteresowanie nim władz i zainicjowanie festiwalu pianistycznego Chopin w barwach jesieni, odbywającego się do dziś.

- Będą smaczki i ciekawostki jak zawsze, np. co łączyło Chopina z Wojciechem Kossakiem czy o spuszczaniu po linie damy w krynolinie...:) - tajemniczo dodaje dr Aneta Aleksandra Duda.

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja ukazująca pałacyk i jego otoczenie dawniej i dziś, a także inne posiadłości rodu Trzy Trąby oraz pokaz tańców dawnych - kadryla, kontredansa i lansjera w wykonaniu Koła Historii Kultury Materialnej XIX wieku Secesja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza