Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STOP pseudo zbieraczom poroża. Akcja "Wieniec" rozpoczęta

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt.
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Archiwum
Lasy Państwowe kolejny raz na celownik biorą pseudo zbieraczy poroża. Dziś (poniedziałek) rozpoczęła się akcja "Wieniec". W lasach zaroi się od strażników, a pomagać im będą policjanci.

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od dziś (poniedziałek) Lasy Państwowe prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać nieetycznym przypadkom.

Kryptonim "Wieniec"

- Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) ma charakter ogólnopolski - mówi Marek Stasiuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. - Bierze w niej udział około tysiąc strażników leśnych. Patrolują szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie poproszono Państwową Straż Łowiecką i policję.
Akcja „Wieniec” potrwa do 14 marca.

Żyrandole, noże, biżuteria

Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie - to coroczny proces.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Znalazłeś? Bierz!

Zbiór zrzutów jest legalny. - Najważniejszą zasadą w czasie poszukiwać zrzutów to zasada, aby nie szkodzić zwierzętom - mówi Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz. - Zrzutów można poszukiwać na terenach lasów gospodarczych, oznacza to że nie wolno wchodzić w czasie poszukiwań na teren parku narodowego czy rezerwatu przyrody. Również w lasach gospodarczych obowiązują zasady, których należy przestrzegać w czasie wypraw do lasu. Należy pamiętać, że zgodnie z Ustawą o lasach zakazem wstępu objęte są m. in. uprawy leśne do czterech metrów wysokości, tereny leśne oznakowane jako ostoja zwierzyny.

Niestety, cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.
Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim, do której doszło w lutym 2021 roku. Wypłoszona chmara 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo akcji strażaków część zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówią leśnicy. – Jednak ciągłe nękanie takich chmar nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza