Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopy procentowe w górę? Słupsk odda bankom dodatkowe miliony

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
O dodatkowe 5 mln złotych w budżecie proszą radnych władze Słupska. Te pieniądze dodatkowo trzeba w tym roku oddać bankom, jako odsetki od zaciągniętych przez samorząd kredytów. Dotykający zwykłych kredytobiorców problem po podwyżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej dotyczy też miasta Słupska. W sumie w tym roku samorząd odda bankom trzy razy większą sumę odsetek niż rok temu.

By sobie uzmysłowić jak kolejne podwyżki stóp procentowych wpływają na budżet miasta wystarczy porównać trzy liczby. W ubiegłym roku miasto oddało bankom 4.570.174,97 złotych jako odsetki od zaciągniętych kredytów. Na ten rok zaplanowano z naddatkiem, że ta kwota może wzrosnąć do 10.304.913 zł. Teraz zaś już wiadomo, że wzrośnie do ponad 15 mln złotych.

- Realnie więc z tytułu odsetek oddamy trzy razy więcej niż w ubiegłym roku - przyznaje Anna Gajda, skarbniczka miejska. - Stopy procentowe raz maleją, raz rosną. Planowaliśmy więc na ten rok, budżet z naddatkiem na wzrost stóp. Okazał się on jednak za mały. Stąd przygotowana uchwała, by radni zgodzili się na zmiany w budżecie.

Jak tłumaczyła radnym prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka: "Na etapie tworzenia projektu budżetu miasta na 2022 rok stopa procentowa WIBOR 6M wynosiła 1,94 proc. Niemniej jednak do projektu budżetu w zakresie kalkulacji kosztów obsługi długu przyjęto wskaźnik 2,8 proc. W związku z tym plan wydatków na zapłatę odsetek w 2022 roku został skalkulowany w wysokości 10.304.913 zł".

Po czerwcowej podwyżce stóp przez Radę Polityki Pieniężnej ta stawka WIBOR wynosi w Polsce aż 7,18 proc. Stąd konieczność zmian w budżecie miasta. W efekcie Słupsk odda bankom ponad 15,3 mln złotych samych odsetek.

Dużo to czy mało? Porównajmy na przykład z wydatkami na jednostki kultury. Teatr Nowy to 2,4 mln rocznie, Tęcza - 1,85 mln, Miejska Biblioteka Publiczna i Filharmonia po 4,2, a SOK - 3,4 mln. W sumie więc oddamy bankom prawie tyleż samo pieniędzy na odsetki od kredytów, co wydamy na roczne utrzymanie instytucji kultury w mieście.

W ocenie tegorocznego budżetu miasta Słupska przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Gdańsku napisano: "Na koniec 2022 roku zadłużenie miasta z tytułu wyemitowanych obligacji oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek będzie wynosiło 328.158.887 zł, co stanowić będzie 52,46 proc. prognozowanych na ten rok dochodów".

- Sytuacja finansowa miasta jest stabilna. W dzisiejszych czasach łatwo nie jest, bowiem ceny energii i usług rosną. To trochę spędza mi sen z oczu, ale bardziej w perspektywie niepewności przy konstrukcji kolejnego budżetu miasta. Obecny nie jest zagrożony, mamy poduszkę finansową w postaci zgody rady miejskiej na emisję obligacji. W zależności od potrzeby, wykorzystamy ją lub nie - tłumaczy pani skarbnik.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza