Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna rekrutuje. Zaszczytna służba, ciekawa praca i atrakcyjne zarobki

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Od stycznia w szeregi strażników granicznych przyjęto łącznie 50 osób. W przyszłym roku Morski Oddział SG planuje przyjąć 60 osób
Od stycznia w szeregi strażników granicznych przyjęto łącznie 50 osób. W przyszłym roku Morski Oddział SG planuje przyjąć 60 osób Morski Oddział Straży Granicznej
Placówki Straży Granicznej na całym Wybrzeżu rekrutują do służby. W naszym rejonie – w Ustce. Warunki finansowe są dobre, ale i wymagania nie najniższe. Trzeba być sprawnym fizycznie i znać język obcy.

- Mimo trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń, bez przerwy trwa rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Działania związane z naborem prowadzone są w ścisłym rygorze sanitarnym, który obowiązuje na każdym etapie postępowania – informuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Rzecznik dodaje, że od początku tego roku wpłynęło ponad 460 podań o przyjęcie do służby w charakterze funkcjonariusza SG.

- Każda aplikacja jest zawsze szczegółowo weryfikowana pod względem kompletności złożonych dokumentów. Na tym etapie dokonuje się również wstępnej oceny, czy osoba zainteresowana przyjęciem do służby spełnia wymagania ustawowe. Następnie komisja rekrutacyjna przeprowadza z kandydatami rozmowę kwalifikacyjną, która pozwala między innymi ocenić zakres ich kwalifikacji zawodowych i posiadanej wiedzy o Straży Granicznej, a także motywację do podjęcia służby – mówi rzecznik.

W czasie pandemii szkolenie i praktyki skrócone

Tajniki wiedzy młodzi strażnicy graniczni zdobywają w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej: w Koszalinie, Kętrzynie lub Lubaniu. Nauka trwa około 8 miesięcy, wliczając w to praktyki pełnione w jednostkach Straży Granicznej. Aktualnie jednak, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, proces ten został skrócony.

- Nowo przyjęci funkcjonariusze po zakończonym szkoleniu trafiają do placówek lub dywizjonów Morskiego Oddziału Straży Granicznej w zależności od bieżących potrzeb poszczególnych jednostek. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom, staramy się, aby nowi strażnicy graniczni pełnili służbę jak najbliżej miejsca swojego zamieszkania, stąd między innymi możliwość składania tam dokumentów aplikacyjnych - dodaje komandor. - Nowi funkcjonariusze, tuż po przyjęciu do służby, mogą liczyć na zarobki w wysokości przeszło 2700 zł „na rękę”. Warto przy tym dodać, że w trakcie szkolenia mają zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Po zakończeniu szkolenia zarobki wzrastają do prawie 4 tysięcy złotych.

Zbadają także wariografem

 

Kilka dni temu ślubowanie w Komendzie MOSG w Gdańsku złożyła kolejna, tym razem czternastoosobowa grupa nowo przyjętych funkcjonariuszy. Od stycznia w szeregi strażników granicznych przyjęto łącznie 50 osób. Każda z nich pozytywnie przeszła procedurę kwalifikacyjną, na którą składa się test psychologiczny, sprawdzian z wiedzy ogólnej, języka obcego i sprawności fizycznej, a także badanie wariografem. W przyszłym roku Morski Oddział SG planuje przyjąć 60 osób. Szczegółowe kryteria kwalifikacji można znaleźć na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Nabór do służby”. Dodatkowo zamieszczone są tam wzory wymaganych dokumentów. Kandydaci mogą składać aplikacje w najbliższej miejscu zamieszkania placówce Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a więc również w Ustce, a także w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej w Świnoujściu oraz w Komendzie MOSG w Gdańsku.

Do 35 roku życia

Jednak by dostać się do tej zaszczytnej formacji, wymagania są spore. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat, o nieposzlakowanej opinii, niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystająca w pełni z praw publicznych, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, posiadająca zdolność fizyczną oraz psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie służbowej, dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, mająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunku tego nie stosuje się do kobiet oraz absolwentów szkół wyższych).

Ważna jest także sprawność fizyczna. Aby uzyskać ocenę bardzo dobrą, kandydaci przed 30 rokiem życia muszą zrobić 20 pompek, a po trzydziestce – 18. Odpowiednio też: skoczyć w dal z miejsca obunóż - 235 cm i 225 cm. Kilometrowy dystans należy pokonać w czasie: 4,10 i 4,20 min. Na tróję wystarczy 4,40 i 4, 50 min. w tych grupach wiekowych.

Zobacz także: 100 kg nielegalnego tytoniu w samochodzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza