MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sypie się kościół filialny w Strzelinie. Parafia szuka wykonawcy prac modernizacyjnych

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Kościół w Strzelinie. Zdjęcie archiwalne.
Kościół w Strzelinie. Zdjęcie archiwalne. gmina Redzikowo
Zabytkowy kościół w Strzelinie (gmina Redzikowo) czeka na generalny remont. Świątynię zamknięto dla wiernych ze względu na zły stan budynku. Parafia szuka firmy, która podejmie się prac modernizacyjnych.

Kościół filialny w Strzelinie pod wezwaniem św. Antoniego wchodzi w skład Parafii pod wezwaniem św. Wojciech Biskupa i Męczennika we Włynkówku. Wybudowany został w XV wieku na planie prostokąta. W drugiej połowie XIX wieku obiekt rozbudowano podwyższając średniowieczny korpus budowli poprzez dodanie dwóch warstw cegieł oraz gzyms. Dobudowano wówczas prezbiterium, wieże i dwa aneksy, z których jeden służył jako zakrystia, drugi jako kruchta dla właścicieli majątku.

Świątynia od lat wyczekuje na niezbędny remont. Kościół zamknięto dla wiernych, ze względu na istniejące ryzyko zawalenia się wieży. Teraz parafia szuka wykonawcy prac restauratorskich. Modernizacja jest możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,5 mln złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Jednym z ważnych i konieczny aspektów prac do wykonania to elewacja ceglana kościoła wraz z jego wystrojem architektonicznym. Obecny stan techniczny jest niezadowalający i stwarza stan zagrożenia zdrowia i życia osób wchodzących do kościoła oraz osób znajdujących się w jego niedalekiej odległości od ścian elewacji ceglanej kościoła. Innym nie mniej istotnym elementem jest konstrukcja drewniana wieży. Szachulec drewniany wraz z wypełnieniem historycznie dobranej pod względem cech jakościowych cegły ceramicznej powyżej pierwszej kondygnacji powinien zostać odtworzony – czytamy w programie konserwatorskim kościoła.

Oprócz tego, planowane prace modernizacyjne obejmują również wykonanie odwodnienia całego terenu kościoła, odgrzybianie i zabiegi odsalania murów, wymianę całej wewnętrznej instalacji elektrycznej, a także wykonanie ogrzewania podłogowego. Na przyległym do kościoła terenie ma stanąć instalacja fotowoltaiczna. Modernizacja kościoła ma zostać przeprowadzona z dbałością o elementy historyczne budowli.

Prace remontowe mogą potrwać do końca października 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza