Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Systemy uzbrojenia instalowane w Redzikowie. Baza już z radarem

olo
Budynek przypominający nadbudówkę okrętu to serce systemu anytyrakietowego z Redzikowa. To tu znajduje się centrum dowodzenia i radar dookólny.
Budynek przypominający nadbudówkę okrętu to serce systemu anytyrakietowego z Redzikowa. To tu znajduje się centrum dowodzenia i radar dookólny. mda.mi
Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowe poinformowała o rozpoczęciu instalacji systemów uzbrojenia w bazie w Redzikowie. Radar już jest, antyrakiety zaraz będą.

Budowa najważniejszego komponentu amerykańskiej bazy pod Słupskiem nabrała przyspieszenia. System Aegis, zdolny do wykrywania i strącania rakiet balistycznych jeszcze w lutym miał leżeć zmagazynowany na terenie jednostki. Został rozpakowany i tymczasowo skonfigurowany, aby w marcu przejść szereg testów. Mowa o symulowanych scenariuszach jednoczesnego przechwycenia wielu pocisków balistycznych. W tym czasie przeprowadzono też aktualizację oprogramowania i zniwelowanie ewentualnych problemów ze sprzętem, które mogłyby mieć wpływ na terminy ostatecznej instalacji całego systemu.

Z kolei w połowie maja w budynku przypominającym nadbudówki okrętu, czyli w samym sercu bazy zamontowano cztery anteny radaru SPY-1D(V). Urządzenie ma pole widzenia 360 stopni i jest zdolne do ciągłego i niezawodnego funkcjonowania 365 dni w roku.

Przypomnijmy, że docelowo obok radaru na terenie byłego lotniska wojskowego znajdą się wyrzutnie z 24 pociskami rakietowymi SM-3 Block IIA.

Jak poinformowano, Marynarka Wojenna USA spodziewa się, że baza pod Słupskiem będzie w pełni funkcjonalna nie wcześniej niż w 2022 roku.

Koszt tej przeciągającej się od maja 2016 roku budowy to ponad 844 mln dolarów. Docelowo baza w Polsce będzie drugą tego typu instalacją w Europie po siostrzanej bazie w rumuńskim Deveselu. Obie opierają się na technologii systemu Aegis używanego z powodzeniem przez US Navy do naprowadzania i niszczenia celów nie tylko w powietrzu. Obok amerykańskiej floty korzystają z niego niektóre okręty japońskie, koreańskie, hiszpańskie, australijskie i norweskie. Antyrakiety odpalane z Redzikowa nie niosą ze sobą żadnego ładunku, są to pociski kinetyczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza