Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek> Stowarzyszenie Terra blokuje rozwój przemysłu

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 374 88 18 Fot. sxc.hu
Terra twierdzi, że budowa zakładów przemysłowych zagraża ekologii.
Terra twierdzi, że budowa zakładów przemysłowych zagraża ekologii.
Działacze Stowarzyszenia Terra chcą, aby Rada Miasta zablokowała możliwość budowy lub rozbudowy zakładów przemysłowych, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu mieszkańców.

Stowarzyszenie Terra złożyło oficjalny wniosek o rozpoczęcie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego "Pilska". To przemysłowa dzielnica na południu Szczecinka, w której mieszczą się największe zakłady, m.in. Kronospan i Zakłady Przemysłu Tłuszczowego.

- W planie istnieje poważny błąd lub przeoczenie, który nie powinien mieć miejsca w związku z istniejącymi w mieście i regionie problemami ekologicznymi - uważają działacze Terry.

Ich zdaniem plan umożliwia lokalizowanie w granicach miasta zakładów zagrażających życiu i zdrowiu, w których może dojść do poważnych awarii. Takie firmy nie mogą powstawać w miastach, za wyjątkiem terenów przemysłowych, a o tym decydują radni, którzy mogą w planie zakazać budowania niebezpiecznych zakładów.

- Zakaz lokalizacji nie jest oczywiście dowolny, Rada Miasta powinna dokonać szczegółowej analizy sytuacji - mówią ekolodzy z Terry, którzy uważają, że od lat nie podjęto prób ustalenia źródeł problemów ze stanem środowiska w Szczecinku. Najpoważniejszy z nich to odory, które - zdaniem Terry - pochodzą z zakładów Kronospanu.

- To na terenie zakładu znajduje się hałda, z której odcieki zagrażają wodom gruntowym - piszą w uzasadnieniu do projektu uchwały i dodają, że w ujęciu wody w Bugnie pojawiły się jony amonowe, a do jeziora wpływa deszczówka z formaldehydem. - Pochodzenie tych substancji jest do tej pory nieznane - zaznaczają ekolodzy z Terry, ale uważają, że mogą one pochodzić z zakładów przemysłowych, podobnie jak benzopiren, którego stężenia roczne są przekroczone kilka razy.

- Przyczyny zanieczyszczeń trzeba było wyjaśnić zanim cztery lata temu uchwalono plan dla dzielnicy Pilska - działacze stowarzyszenia dodają, że uchwalenie zakazu byłoby wyrazem troski lokalnej władzy o bezpieczeństwo mieszkańców.

Szczecinecki ratusz ostrożnie podchodzi do sprawy: - W tej chwili jest zdecydowanie za wcześnie na komentarz, ponieważ wniosek wpłynął dopiero we wtorek i nie został jeszcze przeanalizowany - mówił nam wczoraj Konrad Czaczyk, rzecznik prasowy ratusza. - Procedura wygląda tak, że wydział planowania przestrzennego Urzędu Miasta rejestruje każdy wpływający wniosek o zmianę planu i analizuje jego treść. Burmistrz podejmuje decyzję, czy wszcząć czy nie procedurę zmiany planu. Przepisy nie określają jednak terminu na podjęcie takiej decyzji.

- Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby Terra chciała powstrzymać i zakazać rozwoju przemysłu w Szczecinku - twierdzi wiceburmistrz Daniel Rak, który przypomina, że miasto długo walczyło o utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej, aby przyciągnąć do miasta inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy.

Akcja Terry ma zapewne związek z zapowiedzią Kronospanu, że ponowi próbę budowy elektrociepłowni na biomasę na terenach przy ulicy Leśnej. Firma - po tym jak jej poprzedni projekt został zablokowany po protestach mieszkańców i władz Szczecinka - chce teraz zaproponować w elektrociepłowni nowoczesne technologie nieszkodzące środowisku, które ograniczą m.in. emisję dwutlenku węgla i uwzględnią zgłaszane uwagi dotyczące np. spalania hałdy z hałdy przy Waryńskiego.

 

Na razie Kronospan oddał nowy układ kontroli pH dla układu mokrego odpylania prasy MDF, co ma docelowo - deklarują przedstawiciele Kronospanu - znacząco zmniejszyć emisję substancji zapachowych.

- Rzeczywiście, przy specyficznych uwarunkowaniach meteorologicznych, mieszkańcy mogli wyczuwać zapachy powstałe podczas procesu produkcji - mówi dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz. - Staramy się temu zapobiegać, jednym z rozwiązań jest nowy układ kontroli pH.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza