MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Miastku ma nowego prezesa. Kiedyś już w nim pracował

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Szpital Miejski w Miastku.
Szpital Miejski w Miastku. Andrzej Gurba
Szpital Miejski w Miastku ma nowego prezesa. Został nim Andrzej Łakomiec, który wcześniej pracował przez wiele lat w tej placówce m.in. pełniąc funkcję dyrektora ds. Technicznych.

Organem właścicielskim Szpitala Miejskiego w Miastku jest Gmina Miastko. Jak informuje burmistrz Miastka Jerzy Wójtowicz, wybór nowego prezesa został dokonany na podstawie analizy doświadczenia zawodowego kandydata oraz zaproponowanych przez niego rozwiązań, mogących poprawić aktualną sytuację placówki.

„Burmistrz Miastka oraz Rada Miejska w Miastku pokładają głębokie nadzieje w związku ze zmianą władz szpitala. W pierwszej kolejności nowo wybrany prezes podejmie kroki mające na celu wycofanie wniosku sądowego o upadłość spółki” – napisał Jerzy Wójtowicz na profilu społecznościowym Gminy Miastko.

Przypomnijmy, że kilka dni temu poprzednia prezes miasteckiego szpitala Joanna Kosmala złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości placówki. Placówka jest zadłużona na ok. 12 mln zł. Do tego dochodzą problemy kadrowe. Na początku marca wypowiedzenia złożyli lekarze z oddziału wewnętrznego, w wyniku czego oddział został zamknięty. Ta sytuacja trwa nadal.

Z kolei na początku maja pojawiły się protokół z kontroli, jaką w szpitalu przeprowadziła Rada Nadzorcza. Kontrola obejmowała okres od stycznia 2019 roku do grudnia 2023 roku. Okazuje się, że w tym czasie spółka nie przeszła żadnej oceny, ani właściciela, Rady Nadzorczej, Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. W ciągu 5 lat jedyną kontrolę wewnętrzną przeprowadziła jedynie Joanna Kosmala obejmowała okres od października 2023 do marca 2024 r.

Na liście uchybień można znaleźć m.in.: kompletny brak zarządzania spółką, brak nadzoru i rażące błędy w zamówieniach publicznych, wypłacanie środków z kasy bez zgody osób upoważnionych, nieprzekazywanie nakazów zapłaty do kancelarii prawnej w celu złożenia sprzeciwu, nakazy były wyrzucane przez osoby pełniące funkcję głównego księgowego do szuflady przez co następowały zajęcia komornicze, brak ewidencji księgowej, brak regulaminów pracy i wynagrodzenia, brak legalnego oprogramowania RTG.

Ponadto okazało się, że w spółce była uprzywilejowana grupa lekarzy, którzy otrzymywali podwójne dodatki COVID. Refundacja z NFZ była na poziomie 15 tys. zł, natomiast ci lekarze otrzymywali 26-29 tys. zł, które nie znajdowało żadnego potwierdzenia w dokumentacji spółki.

Opisano też nieprawidłowości przy remoncie oddziału wewnętrznego, m.in. ograniczenie zakresu robót bez zmniejszenia ich wartości, czy brak podstawowych dokumentów.

Efektem kontroli była rezygnacja członków Rady Nadzorczej. Kilka dni wcześniej, bo 30 kwietnia, zrobiła to prezes Joanna Kosmala. Jej okres wypowiedzenia kończy się 31 maja.

Tymczasem burmistrz Miastka informuje, że złożenie wniosku o upadłość przez prezes Joannę Kosmalę nie oznacza zamknięcia szpitala. Placówka pracuje na dotychczasowych warunkach oraz przyjmuje pacjentów.

W najbliższym czasie nowy prezes oraz rada nadzorcza podejmą kroki, aby cofnąć wspomniany wniosek. „Głównym celem samorządu miasteckiego nie jest likwidacja placówki, a optymalizacja funkcjonowania jej struktur oraz przywrócenie Oddziału Wewnętrznego” – podkreśla burmistrz i dodaje, że cały czas są prowadzone rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat restrukturyzacji placówki.

Andrzej Łakomiec jest szóstym prezesem szpitala w Miastku w ciągu minionych trzech lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza