MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpitalny oddział ratunkowy zakończył modernizację

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
305 tys. 575 zł - tyle wyniosło unijne dofinansowanie na sprzęt, który trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku w ramach modernizacji, która trwała przez ubiegły rok i właśnie formalnie się zakończyła.

Szpitalny Oddział Ratunkowy działa przez całą dobę, udzielając pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, np. po urazie, wypadku, zatruciu, nagłym zachorowaniu. Obecnie zatrudnia 150 osób. Są w tej liczbie przede wszystkim lekarze, pielęgniarki, sanitariusze i ratownicy medyczni, ale również kadra niemedyczna, wspomagająca pracę oddziału.

- Szpitalny Oddział Ratunkowy musi mieć zapewniony całodobowy dostęp do badań diagnostycznych wykonywanych w medycznym laboratorium diagnostycznym, komputerowego badania tomograficznego oraz do badań endoskopowych, w tym: gastroskopii, rektoskopii, bronchoskopii, laryngoskopii oraz do sprzętu do badań przy łóżku pacjenta, takiego jak analizator parametrów krytycznych, przyłóżkowy zestaw RTG oraz przewoźny ultrasonograf - informuje Marcin Prusak, rzecznik szpitala.
Pod tym kątem w ramach modernizacji oddziału wyposażono go w nowy sprzęt, co było możliwe dzięki unijnemu Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Co trafiło na słupski SOR?
Trzy nowe kardiomonitory – urządzenia do monitorowania funkcji życiowych pacjenta (monitoring pracy serca, pomiar częstości oddechów, pomiar wysycenia krwi dwutlenkiem węgla, wysycenia krwi tlenem, pomiar pulsu, tętna, ciśnienia krwi.

Dwa pulsoksymetry – służą do pomiaru saturacji (wysycenia krwi tlenem) oraz pulsu.

Zestaw do intubacji i wentylacji – intubacja ma na celu przede wszystkim umożliwienie oddychania pacjentom, którzy nie są w stanie robić tego samodzielnie. Prowadzenie oddechu zastępczego prowadzi się m.in. u pacjentów, u których niemożliwe jest prowadzenie natleniania przy pomocy maski twarzowej, pacjentów poddawanym zabiegom operacyjnym w znieczuleniu ogólnym, które wymagają prowadzenia wentylacji mechanicznej, pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową, pacjentów poddawanych resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zestaw stosuje się w celu zabezpieczenia drożności dróg oddechowych.

Respirator – urządzenie służące do wspomagania oddechu, zapewniające odpowiednią wentylację płuc podczas ostrej lub przewlekłej niewydolności oddechowej. Zakupiony respirator może być stosowany u małych dzieci, ważących powyżej 3 kg, i osób dorosłych.

Aparat USG – ultrasonograf do diagnostyki układu tętniczego i żylnego zarówno naczyń domózgowych, jak naczyń kończyn dolnych i górnych oraz jamy brzusznej.

10 pomp infuzyjnych – do podawania leków pacjentom.

Kapnograf – pozwala na pomiar stężenia dwutlenku węgla w wydychanym i wdychanym powietrzu oraz częstości oddechów. Dostarcza wielu istotnych informacji na temat znieczulonego pacjenta, takich jak stan hemodynamiczny organizmu, efektywność wymiany gazowej, jakość oddychania mechanicznego czy głębokość znieczulenia.

Elektryczne urządzenie do ssania – urządzenie nazywane ssakiem medycznym, przeznaczone jest m.in. do odsysania wydzielin z jamy ustnej dróg oddechowych. Można je bezpiecznie stosować w przypadku młodszych i starszych pacjentów.

Zobacz także: Nakaz zakrywania ust i nosa [PORADNIK]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza