Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Tańca Enza świętuje 10. urodziny

Monika Zacharzewska [email protected]
Tancerki od kilku tygodni przygotowują się do jubileuszowego występu. Kilka tygodni temu były bohaterkami pleneru Photo Day organizowanego m.in. przez "Głos”.
Tancerki od kilku tygodni przygotowują się do jubileuszowego występu. Kilka tygodni temu były bohaterkami pleneru Photo Day organizowanego m.in. przez "Głos”. Krzysztof Tomasik
Dziś (25 września) słupski Teatr Tańca Enza obchodzi 10. urodziny. Utytułowane dziś tancerki zaczynały karierę w świetlicy środowiskowej w Kusowie.

- Dlaczego zespół nazywa się Enza? To przez moje roztargnienie - tłumaczy Gabiela Janus-Keller, założycielka i choreografka zespołu. - Gdy po raz pierwszy występowałyśmy na jakimś przeglądzie, organizatorzy, zapowiadając nasz zespół, zapytali, jak się nazywa. Nie miałam pomysłu. Zerknęłam na guzik, który miałam przy bluzce, a tam było napisane - Enza.

Tancerki Enzy łączy pasja, ciężka praca i przyjaźń. Mają od 14 do 22 lat, to kilkanaście dziewczyn, które wytrwały. Chcą tańczyć i z tańcem wiążą swoją przyszłość. - Potrafią też podporządkować się zasadom, jakie obowiązują w zespole - mówi choreografka. A zasady są twarde.

- Ja tu rządzę. Przyznaję, że jestem apodyktyczna. Mam główne zdanie w sprawie reżyserii i choreografii - przyznaje Gabriela Janus-Keller. Tancerki słysząc to wyznanie uśmiechają się pod nosem.

- Nie jest tak strasznie. Czasami uda nam się przeforsować nasze pomysły - przyznają.

Niemal wszystkie spektakle przygotowywane przez Teatr Tańca Enza zostały docenione na konkursach i przeglądach. Podobają się, choć niosą smutny przekaz - że człowiek w życiu jest samotny. - Wiele osób to zastanawia, bo ja jestem z natury wesołą osobą - przyznaje założycielka zespołu.

- Pragnę jednak zmusić naszych widzów do refleksji. Chcę, żeby myśleli o spektaklu nawet po wyjściu z teatru. Mam nadzieję, że to się udaje.
Od 2000 roku Enza działa przy MCK-u, od kilku lat zespół wspiera grafik -

Grzegorz Kamiński, który przygotowuje plakaty i ulotki, a każda tancerka, która kończy 18 lat dostaje od niego malowany portret. Natomiast teksty do spektakli przygotowuje Arkadiusz Napierkowski.

- Oni dwaj oraz moja siostra Alicja z mężem najbardziej nas wspierają
- przyznaje Gabriela Janus-Keller.

Jubileuszowy koncert

W niedzielę o godz. 17 na scenie słupskiej filharmonii Enza pokaże spektakle: "Strzeż się obojętnych", "Nałóg" oraz specjalnie przygotowane na tę okazję "Solitudo". Ponadto "Brzydkie kaczątko" zaprezentują kilkuletnie tancerki z ogniska baletowego działającego przy Teatrze Tańca Enza.

Imprezie będzie towarzyszyła wystawa grafik i obrazów Grzegorza Kamińskiego. Bilety po 20 zł można kupić w Młodzieżowym Centrum Kultury przy al. 3 Maja.

Nagrody
I miejsce na Przeglądzie Tańca w Kwakowie, GRAND PRIX Festiwalu (2004 r.), II miejsce na Przeglądzie Tańca w Kwakowie (2005), I miejsce na Przeglądzie Tańca w Kwakowie (2006)., II miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Tańca w Kobylnicy (2007),

MCKM-y coroczne stypendium dla młodych artystów (2007), wicemistrzostwo Polski na Ogólnopolskim Przeglądzie Tańca w Lęborku (2007), I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego w Bydgoszczy (2007), I nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Tańca Nowoczesnego w Lęborku (2008),

I nagroda na Mię-dzynarodowym Przeglądzie Tańca w Białymstoku (2008), nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Lęborku (2009), wyróżnienie na XI Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Bydgoszczy (2009), III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Lęborku (2010), II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Zgierzu (2010).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza