Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa sława i chwała słupskiego Teatru Osobliwego

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Teatr Osobliwy ze Słupska zdobył nagrody za najlepszy spektakl, reżyserię oraz kostiumy i scenografię na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Inkluzywnych w Oldenburgu
Teatr Osobliwy ze Słupska zdobył nagrody za najlepszy spektakl, reżyserię oraz kostiumy i scenografię na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Inkluzywnych w Oldenburgu Mateusz Marecki
"Żadanice" Teatru Osobliwego ze Słupska otrzymały pierwszą nagrodę w kategorii Najlepszy Spektakl na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Inkluzywnych w Oldenburgu (Niemcy) oraz nagrody za reżyserię (Agata Andrzejczuk) i scenografię/kostiumy.

Teatr Osobliwy wziął udział w festiwalu jako jedyna grupa z Polski. W nagrodę przedstawiciele zespołu pojadą na mistrzowskie warsztaty teatralne i będą mogli wziąć udział w następnej edycji festiwalu bez przechodzenia przez wstępne eliminacje.

- Wciąż trudno nam ochłonąć po wczorajszym wielkim (i intensywnym) dniu. Najpierw wywiad na żywo w radiu, potem gorączkowe przygotowania na scenie theater wrede +, łącznie z fachowym pleceniem warkoczy, dokręcaniem kółek do skrzyni i ustawianiem światła, no i wreszcie o 19:30 nastała pełna skupienia cisza. Nasz spektakl "Żadanice" otworzył I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Inkluzywnych w Oldenburgu, więc czuliśmy wagę i magię chwili – tak Teatr opisywał swój festiwalowy występ na Facebooku. - Gdy na scenie pozostała już tylko czerwona chusta, widownia wstała z miejsc i rozbrzmiały gromkie brawa. Po spektaklu podchodzili do nas zachwyceni odbiorcy i podziwiali niesamowitą aurę spektaklu, wzruszającą prostotę środków, intrygującą fabułę, skupienie naszych aktorów i dogranie wszystkich fraz i scen, tak że widownia w napięciu czekała na dalszy ciąg przedstawienia.

Już po przedstawieniu aktorzy spotkali się z jury na sesji warsztatowej. - Chwalono precyzję, strukturę ramową spektaklu, intymną i magiczną aurę uwydatnioną światłem i muzyką oraz skupienie aktorek i aktorów oraz ich niezwykłą więź – dzielił się Teatr Osobliwy swoimi wrażeniami na Facebooku.

Tydzień w Oldenburgu był wypełniony po brzegi, gdyż aktorzy i realizatorzy spektaklu brali udział w wielu warsztatach (m.in. tanecznych i walki scenicznej) i spotkaniach, a w wolnym czasie zwiedzali miasto. Pojechali też do Bremy.

Kim są?

Teatr Osobliwy pracuje w teatrze Rondo pod opieką Agaty Andrzejczuk. W spektaklu „Żadanice” występują: Karolina Czujko, Hanna Czyż, Igor Kaczmarczyk, Emilia Książek, Julia Nitka, Karolina Poziarska, Julia Synakowska, Karolina Żołecka. Są to osoby z różnymi niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przedstawienie miało premierę w czerwcu 2022 roku.

Nagrodzony spektakl

Tytułowe żadanice to lalki spełniające życzenia, wywodzące się z tradycji słowiańskiej. Motanki, które tworzono i nadal tworzy się ze skrawków tkanin po to, by spełniały marzenia i życzenia.
- Stały się dla nas inspiracją do opowiedzenia o swoich pragnieniach. To opowieść o dorastaniu do dorosłości i odkrywaniu własnych potrzeb. To historia dziewczyny wyruszającej w podróż ku spełnieniu, ku miłości, mimo ograniczeń i stereotypów w tym temacie. Wymotane żadanice, jako strażniczki marzeń, nie pozwalają o nich zapomnieć. Dlatego snujemy te historię, by wciąż trwała w nas żywą – opisują ideę spektaklu realizatorzy.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza