Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja Cyfrowa w Słupsku. Wszystko co chcielibyście wiedzieć

Alek Radomski
Andrzej Semenyszyn z Elektronik Service Centrum Cyfra + w Słupsku pokazuje w dekoderze, gdzie należy podłączyć antenę.
Andrzej Semenyszyn z Elektronik Service Centrum Cyfra + w Słupsku pokazuje w dekoderze, gdzie należy podłączyć antenę. Kamil Nagórek
Zakończyła się faza testów Naziemnej Telewizji Cyfrowej w regionie słupskim. Mieszkańcy obrzeży miasta nie mają problemów z jej odbiorem. Słupszczanie mieszkający w centrum już tak.

Od 1 sierpnia zasięgiem cyfrowej telewizji naziemnej objętych jest 87 procent Polaków. To dzięki 22 nowym nadajnikom zainstalowanym na terenie całego kraju. W naszym regionie naziemną telewizję cyfrową możemy oglądać dzięki dwóm nadajnikom - pod Lęborkiem i w Gołogórze koło Koszalina.

Słupszczanin, aby oglą dać pakiet darmowych i nadawanych w cyfrowej technologii kanałów, musi spełnić dwa warunki: posiadać telewizor z wbudowanym dekoderem MPEG-4 lub oddzielny dekoder podłączony do telewizora, oraz skierować antenę w kierunku jednego z nadajników.

Tyle teorii, w praktyce okazuje się, że może być różnie. Część z nas nie jest jeszcze uzbrojona w nowoczesne i płaskie telewizory z opcją MPEG- -4 . Taką funkcję posiada spora liczba sprzedawanych na rynku płaskich telewizorów od co najmniej dwóch lat. Jeśli mamy telewizor z tradycyjnym kineskopem lub plazmowy telewizor bez tunera MPEG-4, będziemy musieli dokupić dodatkowe urządzenie, by cyfrową telewizję odbierać.

Niezbędny będzie tuner, czyli urządzenie, które przetworzy nadawany sygnał tak, by nasz telewizor mógł go wyświetlić. Cena to 100 - 1000 zł w zależności od marki. Kłopot możemy mieć też z anteną.

Teoretycznie stara,analogowa, pozbawiona wzmacniacza powinna wystarczyć, ale warto zainwestować w antenę kierunkową. Zainstalowana np. na balkonie i skierowana na południowy zachód w kierunku Gołogóry wyłapie sygnał szybciej i lepiej. Słupsk usytuowany jest w dolinie. Mieszkańcy np. Armii Krajowej czy Mickiewicza mogą mieć większe trudności ze złapaniem odpowiedniej jakości sygnału niż słupszczanie mieszkający na obrzeżach miasta. Czytelnicy "Głosu" alarmowali, że bezskutecznie próbują złapać sygnał cyfrowy.

- Sprawdzimy to - mówi Waldemar Sromek, rzecznik TP Emitel, firmy odpowiedzialnej za wdrażanie i obsługę systemu naziemnej telewizji cyfrowej.

- Nasi technicy pojadą w teren i określą, gdzie leży przyczyna - dodaje. Rzecznik podkreśla jednak, że nie tylko ukształtowanie terenu może mieć wpływ na odbiór telewizji. Kłopoty powodować mogą choćby wzmacniacze antenowe.

- Sygnał cyfrowy jest na nie bardzo wrażliwy. Również jakość przewodów antenowych może grać tu rolę, szczególnie w starych antenach zbiorczych - podkreśla Waldemar Sromek.

TP Emitel zapewnia, że bada wszelkie podnoszone przez odbiorców kwestie związane z jakością cyfrowej telewizji. Rozwiązaniem mogłoby być umieszczenie nadajnika cyfrowej telewizji na wieży przy ul. Banacha. Jak poinformował nas rzecznik TP Emitel, firma przyjrzy się takiej możliwości.

Ustawa cyfryzacyjna, która reguluje zagadnienia związane z cyfrową telewizją naziemną, jest pokłosiem unijnych przepisów, które narzucają Polsce przejście z sygnału analogowego na cyfrowy. Wedle jej zapisów do końca 2015 roku sygnał analogowy ma zostać wyłączony. Od tego momentu telewizję i radio będziemy odbierać w nowym i lepszym, bo cyfrowym, standardzie.

Cyfryzacja ma przełożyć się nie tylko na polepszenie jakości programów, ale i dodatkowe, niedostępne do tej pory usługi. Cyfrowa telewizja to lepszy dźwięk w systemie Dolby,usługi EPG czy VOD. Na jednej częstotliwości do tej pory odbieraliśmy jeden kanał. Po przejściu w zdigitalizowaną telewizję aż 8. Z multipleksu drugiego, czyli pakietu kanałów które od 1 sierpnia oglądać można w Słupsku, odbierać można Polsat, TVN, TV4, TV Puls.

- Te stacje przekazały nam prawa do nadawania sygnału. Programy udostępniamy mieszkańcom za darmo - mówi Waldemar Sromek. Do końca 2015 roku, kiedy analogowy sygnał ma zostać zastąpiony cyfrowym, programów ma być znacznie więcej. Uruchamiane będą w ramach kolejnych multipleksów. I tak z multiplexu 1 oglądać będziemy trzy kanały telewizji publicznej plus 4 kanały komercyjne. - Docelowo TVP planuje nadawanie wszystkich swoich kanałów z odrębnego własnego multipleksu - wyjaśnia Sromek.

- Problem jednak w tym, że na dzień dzisiejszy nie ma wolnych częstotliwości. Pełen pakiet telewizji publicznych nadawanych cyfrowo będzie dostępny, kiedy analogowy sygnał wyłączy się całkowicie.

Najważniejsza jest antena

Rozmawiamy z Andrzejem Semenyszynem z Elektronik Service Centrum Cyfra + w Słupsku

- Czego potrzebujemy, aby odbierać darmową telewizję cyfrową?

- Przede wszystkim potrzebna jest dosyć dobra antena. Sygnał jest nadawany z Gołogóry na 47. kanale na zakresie UHF. Potrzebny jest też telewizor z dekoderem MPEG-4. Takie telewizory są już na rynku od około dwóch lat. Jeśli mamy starszy telewizor, musimy dokupić dekoder, który odbierze sygnał w standardzie MPEG.

- Jak je podłączyć?

- To małe urządzenia,które montujemy z tyłu telewizora, np. do eurozłącza. Są też i bardziej rozbudowane, multimedialne, z możliwością nagrywania obrazu i późniejszego odtwarzania filmów czy plików muzycznych mp3. Można dzięki nim oglądać też zdjęcia.

- Ile będzie nas kosztować przejście na cyfrowy sygnał, jeśli mamy stary telewizor?

- Odbiornik to koszt od 150 do 170 złotych. Antena kierunkowa to wydatek rzędu 100 złotych.

- Gdzie skierować antenę?

- Jeśli mamy antenę analogową, to najlepiej skierować ją na południowy zachód w kierunku Gołogóry. Jeśli sygnał jest za słaby, to należy zainstalować mocniejszą antenę kierunkową.

- Dużo osób pyta się o cyfrową telewizję?

- Zainteresowanie jest średnie, ale zauważyłem, że temat zaczyna ludzi interesować. Wiem, że do końca lipca trwały testy, a od początku sierpnia trwa regularna emisja.

- Nasi czytelnicy skarżą się, że w centrum miasta nie mogą złapać sygnału.

- Miasto położone jest w niecce. Mie szkańcy starej części miasta, czyli centrum, muszą kupić lepsze anteny. Za to na obrzeżach miasta jest lepiej.

- Może trzeba zainsta lo - wać dodatkowy nadajnik?

- Może tak, gdyby była taka możliwość, ludzie nie musieliby kombinować.
- Standard kodowania audio i wideo wraz z pokrewnymi technologiami opracowany przezgrupę ISO/IEC i Moving Picture Experts Group w 1998 roku. Stosowany z powodzeniem w różnych mediach od płyt CD przez sieć www po wideokonferencje i telewizje. Jest następcą poprzednich formatów.

- Digital Video Broadcasting

- Terrestrial to standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w formacie MPEG.

- Jest to elektroniczny aktualny program telewizyjny z tygodniowym wyprzedzeniem. Nadawanyjest w formie tekstu dla odbiorców sygnału cyfrowego.

- To wideo na żądanie. Pozwala oglądać film o innym czasie po planowanej emisji. Sami decydujemy, o której oglądamy np. telewizyjne wiadomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza