Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizyjny marsz śladami Paula Nipkowa

Fot. Krzysztof Falcman
Trasa Nipkowa rozpocznie się i zakończy w budynku Muzeum Lęborka – mówi Przemysław Mikusiński, prezes PTTK w Lęborku.
Trasa Nipkowa rozpocznie się i zakończy w budynku Muzeum Lęborka – mówi Przemysław Mikusiński, prezes PTTK w Lęborku. Fot. Krzysztof Falcman
Turyści będą chodzić po Lęborku śladami Paula Nipkowa, jednego ze współtwórców telewizji. Najnowsza trasa turystyczna zwana trasą Nipkowa pozwoli prześledzić wszystkie etapy życia tego wynalazcy w naszym mieście.

Wytyczenie nowej trasy jest jednym z elementów uczczenia Roku Nipkowa w Lęborku. Bo właśnie w 2010 roku mija 150 lat od urodzenia tego słynnego wynalazcy i radni specjalną uchwałą proklamowali ten rok Rokiem Nipkowa. Urzędnicy miejscy wspólnie z przewodnikami turystycznymi ustalili już ostateczny przebieg trasy Nipkowa. W jednej z lokalnych firm robione są mosiężne tabliczki, które zostaną umieszczone na wszystkich punktach. Będą nawiązywały kształtem do wynalezionej przez Nipkowa tarczy (umożliwiła ona rozwój telewizji) i znajdą się na nich krótkie informacje w językach polskim i angielskim o tym, w jaki sposób Nipkow był związany z danym miejscem.

- Naszym założeniem było stworzenie trasy w taki sposób, żeby każdy turysta przeszedł śladami Nipkowa w Lęborku. Dlatego rozpoczynamy i koń-czymy w budynku Muzeum w Lęborku, które powstało na miejscu domu rodzinnego Nipkowa - informuje Przemysław Mikusiński, prezes koła PTTK w Lęborku.
Przejście trasy Nipkowa z przewodnikiem lub bez ma zająć ponad godzinę. Przewidziano 6 przystanków. Pierwszy będzie się mieścił w budynku Muzeum Lęborka przy Młynarskiej 14/15 - bo właśnie tam przyszedł na świat Nipkow. Następnym będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 3 przy Kossaka 103, bo tam mieściło się progimnazjum, które ukończył wynalazca (kontynuował naukę w Wejherowie). Trzeci przystanek to budynek SOSW przy Reja 18, bo w tym miejscu działała szkoła elementarna, w której rozpoczął naukę sławny lęborczanin. Czwarta stacja to budynek Starego Browaru.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj newsy z Lęborka

To miejsce postanowiono uwiecznić na trasie, bo browar wybudowany w 1898 roku należał do znanych przemysłowców Magdalińskich, z których wywodziła się Teresa, matka Paula Nipkowa. Przedostatni przystanek będzie się znajdował przy kaplicy ewangelicko-augsburskiej (teren parku Michalskiego), do lat 60. XX wieku był to cmentarz ewangelicki, na którym spoczęli rodzice wynalazcy. Ostatni przystanek to rejon ulicy Targowej, która jeszcze za życia naukowca nosiła nazwę Nipkowstrasse.

- Otwarcie trasy i pierwsze przejście turystów oraz mieszkańców (poprowadzą ich przewodnicy turystyczni) zaplanowano na 21 sierpnia. Dzień wcześniej zaprezentujemy promocyjną grę planszową Tarcza Nipkowa - informuje Elżbieta Rekowska-Klasa, z Wydziału Promocji i Kultury UM. Grę będzie można kupić w wybranych punktach Lęborka. Być może będzie też dostępna w sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza