Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do otwarcia miejskich żłobków i przedszkoli w Słupsku. Rozpoczęły się testy na koronawirusa dla pracowników

Zbigniew Marecki
W poniedziałek w Słupsku zostaną ponownie otwarte miejskie żłobki i przedszkola, bo część prywatnych placówek już funkcjonuje. W środę rozpoczęły się grupowe testy na obecność koronawirusa dla pracowników, które finansują władze miasta.

Do 30 kwietnia do miejskich żłobków wpłynęło 499 kart zgłoszeniowych. Po ich weryfikacji ostatecznie zdecydowano o przyjęciu 347 dzieci. Natomiast w przypadku przedszkoli wniosek o przyjęcie do nich dzieci złożyło 776 rodziców. Przyjęto tylko 664. To rezultat ograniczeń wynikających z reżimu sanitarnego narzuconego przez rząd.

- W trakcie weryfikacji wniosków były brane pod uwagę wytyczne rządu dotyczące preferencji dla niektórych grup zawodowych - mówi Bogna Winiarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji w ratuszu.
Chodzi o preferencje m.in. dla dzieci pracowników służby zdrowia.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego,zarówno w przedszkolach, jak i żłobkach grupy powinny liczyć maksymalnie do 12 dzieci i przebywać w jednej wyznaczonej sali, wietrzonej przynajmniej raz na godzinę, pod opieką tego samego opiekuna. Jedynie w pewnych uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można grupę powiększyć, jednak nie więcej niż o dwoje dzieci.

Należy też dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, higienę oraz o dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. Grupy dzieci nie powinny stykać się ze sobą. Sanepid zaleca też, by do grupy przyporządkowani byli ci sami opiekunowie. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż cztery mkw. na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Ponadto w sali, w której przebywać będą dzieci, nie może być zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki), a wykorzystywane przybory sportowe – piłki, skakanki, obręcze - trzeba dokładnie czyścić lub dezynfekować. Dzieci nie powinny przynosić ze sobą niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.

Opiekunowie między sobą powinni zachować dystans wynoszący minimalnie 1,5 m, a osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie powinny podchodzić do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych, bliżej niż na 2 m. Obowiązuje też zasada, że na 15 mkw. w placówce powinien przebywać tylko jeden rodzic z dzieckiem.

Sanepid wskazuje też, że do przedszkola czy żłobka mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Również opiekunowie muszą być zdrowi. Gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.

Jeśli chodzi o personel pomocniczy i kuchenny, to nie może on kontaktować się z dziećmi i z opiekunami grup. Ponadto osoby trzecie mogą w placówce przebywać tylko w uzasadnionych przypadkach, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk.

W poniedziałek i wtorek placówki zostały wyposażone w materiały dezynfekcyjne i ochronne. Przeprowadzono także badania wody. Teraz odbywają się rady pedagogiczne oraz spotkania z pracownikami administracji i obsługi, podczas których wyjaśniane są zasady reżimu sanitarnego, który ma obowiązywać w placówkach.

- Ponadto dzisiaj, czyli w środę, rozpoczęły się testy dla pracowników na obecność koronawirusa. W środę weźmie w nich udział 125 osób, a w czwartek i piątek po 200 osób. Koszty badania zostaną pokryte przez samorząd Słupska - dodaje dyr. Winiarczyk.

Trwają przygotowania do otwarcia miejskich żłobków i przedszkoli w Słupsku. Rozpoczęły się testy na koronawirusa dla pracowników

Jak informuje słupski magistrat, testy, o których mowa to testy serologiczne – wykrywają obecność dwóch rodzajów przeciwciał:

a) wczesnych, które sugerują, że dana osoba jest w trakcie choroby – pojawiają się w 3-4 dniu od zakażenia
b) późnych, które sugerują , że dana osoba przeszła już chorobę Te testy serologiczne, których czułość i swoistość (potocznie skuteczność) określana jest na poziomie 94 proc., pozwolą nam poznać obraz, jaki jest stan wszystkich pracowników przedszkoli i żłobków pod kątem koronawirusa. Osoby, u których wykryte zostaną przeciwciała, zostaną skierowane już na testy genetyczne PCR , które powiedzą konkretnie, czy dana osoba jest chora na COVID 19. Wszystkie testy, łącznie z genetycznymi, zakończą się do końca tego tygodnia.

Zobacz także: Restauracje otwarte. O czym musisz pamiętać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza