Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

U nas znaleźli spokój. Bytów i gminy przyjmują uchodźców z Ukrainy

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Pomoc zbierana jest na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytowie.
Pomoc zbierana jest na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytowie. Sylwia Lis
U nas znaleźli spokój. Bytów i okoliczne gminy przyjmują uchodźców z Ukrainy. Na wsiach jeszcze dużo wolnych miejsc, w Bytowie znalezienie pokoju graniczy z cudem.

Bytów pęka w szwach

W tej chwili w Bytowie przebywa. 480 uchodźców z Ukrainy. To z oficjalnej listy. Faktycznie w Bytowie może być aż 700.

Urząd Miejski już kolejny raz zwraca się do mieszkańców Bytowa o pomoc w organizacji zakwaterowania dla cudzoziemców.
Mieszkańcy Bytowa chcący przyjąć obywateli z Ukrainy oferując im zakwaterowanie w mieście Bytów proszeni są o kontakt z Urzędem Miejskim w Bytowie, pod numerem telefonu 59 821 55 08, w godzinach pracy urzędu (pon. 8-16, wt.-pt. 7-15) lub 733 466 215.

- W przypadku kiedy nie możecie się państwo dodzwonić, prosimy o przesłanie wiadomości SMS na numer +48 733 466 215 w treści wpisując informacje o lokalizacji oferowanego mieszkania (miejscowość, ulica), ile osób możecie zakwaterować oraz swoje imię i nazwisko. Skontaktujemy się z Państwem w celu ustalenia szczegółów - apelują urzędnicy.
Istnieje także możliwość bezpośredniego odbioru cudzoziemców z hotelu przy stadionie (ul. Mickiewicza 13). Informacja w recepcji hotelowej 730 696 524.
Poszukiwani także wolontariusze ze znajomością języka ukraińskiego pomagający w tłumaczeniu podczas organizacji zakwaterowania. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem +48 733 466 215.
W Bytowie praktycznie wolnych mieszkań już nie ma. Mateusz Oszmaniec, wiceburmistrz Bytowa przygotowuje kolejne miejsca dla uchodźców.
- Sala w Grzmiącej i Gostkowie są prawie gotowe - mówi Oszmaniec.

Borzytuchom: 50 uchodźców

Witold Cyba, wójt Borzytuchomia niemal natychmiast zadeklarował chęć przyjęcia Ukraińców uciekających przed wojną.
- W tej chwili na terenie gminy przebywa około 50 uchodźców - mówi wójt Borzytuchomia. - W zasadzie dach nad głową znaleźli w prywatnych domach. My jako gmina udostępniliśmy potrzebującym mieszkanie w szkole w Niedarzynie. Tam mieszka sześcioosobowa rodzina. W tej chwili na przyjazd uchodźców przygotowujemy trzy sale wiejskie w: Osiekach, Krosnowie i Struszewie.

Wójt dodaje, że jest bardzo dumny ze swoich mieszkańców. - Przyjęli uchodźców z otwartymi sercami - mówi Cyba. - Wspaniale pomagają i wspierają osoby, które do nas uciekły z powodu wojny.

Gmina Borzytuchom w dalszym ciągu prowadzi punkt zbiórki niezbędnych rzeczy, które można dostarczyć do Gminnego Biblioteki i Ośrodka Kultury w Borzytuchomiu.

W gminie Czarna Dąbrówka przebywa w tej chwili 100 uchodźców. - Mieszkają w prywatnych domach, jedna rodzina na plebanii w Nożynie - mówi Jan Klasa, wójt Czarnej Dąbrówki. - Szykujemy się do przyjęcia większej liczby Ukraińców. Do tego celu przygotowane są świetlice w Nożynie i Unichowie.

Także w gminie Parchowo nowy dom znalazło 100 osób. - Uchodźcy mieszkają w prywatnych domach, ale także dwóch salach wiejskich. W nich są i dobrze wyposażone kuchnie, łazienki. U mnie w domu także przebywa 6 uchodźców. Część Ukraińców ma już zatrudnienie. Dwie panie pracują w szkole.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza