MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd pracy nie wypłacał nigdy dodatków

Redakcja
Zasiłek przedemerytalny

W styczniu 1993 roku zostałem zwolniony z pracy w pegeerze z powodu redukcji etatów. Miałem wówczas 39 lat pracy, w tym 15 lat zatrudnienia w warunkach szczególnych. Zarejestrowałem się jako bezrobotny i otrzymałem zasiłek. Przy rejestracji pracownica urzędu pracy oddała mi świadectwo pracy w warunkach szczególnych i poinformowała mnie, że przyda mi się ono, gdy będę ubiegał się o emeryturę. 60 lat skończyłem w 1998 roku. Przy odbiorze papierów pani kierowniczka PUP powiedziała mi, że szkoda, że nie pokazałem im w urzędzie pracy świadectwa pracy w warunkach szczególnych, bo dostawałbym dodatkowe pieniądze. Chciałbym się dowiedzieć, jak mam odzyskać moje pieniądze, które straciłem z powodu błędu urzędnika?" - pisze Zygmunt F.
Nie bardzo wiemy, jak panu pomóc, ponieważ nie wiemy, co pan naprawdę stracił. Jeżeli od chwili rejestracji w urzędzie pracy (tj. od 1993 roku) do 60. roku życia pobierał pan zasiłek przedemerytalny, to żadne dodatkowe pieniądze panu nie przysługują, gdyż nigdy wysokość zasiłku przedemerytalnego nie zależała od tego, czy bezrobotny był zatrudniony w warunkach szczególnych, czy nie i nigdy urząd pracy nie wypłacał osobom zatrudnionym w warunkach szczególnych jakichkolwiek dodatków.
Wysokość zasiłku przedemerytalnego zawsze uzależniona była od:
- miejsca zamieszkania osoby, której taki zasiłek przyznano (czy mieszkała w rejonie zagrożonym szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, czy nie)
- sposobu rozwiązania umowy o pracę (czy powodem zwolnienia były względy ekonomiczne),
- wysokości zarobków bezrobotnego.
Piętnastoletnie zatrudnienie w warunkach szczególnych dawało rejestrującym się w urzędzie pracy jeden przywilej: PUP wymagał od nich o pięć lat mniejszego stażu ogólnego. Urzędy pracy przyznawały zasiłek przedemerytalny kobietom już z 25-letnim stażem (normalnie - musiały mieć 30 lat wysługi) i mężczyznom z 30-letnim stażem pracy (normalnie - zasiłek taki należał się mężczyznom po 35 latach pracy ogółem).
A może tu chodzi o to, że w 1993 roku urząd pracy przyznał panu tylko zasiłek normalny, 12-miesięczny?

Prosimy o ponowny kontakt z nami i podanie, na czym miałby polegać błąd urzędnika. Wtedy będziemy wiedzieli, co panu doradzić. Może pan do nas zadzwonić dzisiaj podczas naszego redakcyjnego dyżuru albo jeszcze raz do nas napisać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza