MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Boże Ciało ulicami Ustki przeszły setki wiernych [ZDJĘCIA]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wideo
od 7 lat
W uroczystościach Bożego Ciała w Ustce ulicami miasta przeszły trzy procesje. Najstarsza z nich – parafii pw. Najświętszego Zbawiciela - podążała tradycyjną trasą ulicami starej Ustki do czterech ołtarzy.

W czwartek po Święcie Trójcy Świętej obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało jest szczególnym dniem w Kościele katolickim, gdy Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie wychodzi na ulice miast i wsi, a wierni publicznie wyznają wiarę.

W Ustce procesje Bożego Ciała wyruszyły z trzech kościołów. W procesji parafii pw. Najświętszego Zbawiciela uczestniczyły setki mieszkańców i turystów. Procesja przeszła trasą, którą przemierza od lat - ulicami Marynarki Polskiej, Czerwonych Kosynierów, Jana Kilińskiego, Józefa Piłsudskiego i Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Wierni nieśli chorągwie, feretrony, różaniec, poduszki. Dzieci sypały kwiatki i dzwonkami ogłaszały, że kapłan nadchodzi z monstrancją.

Procesja zatrzymywała się przy czterech udekorowanych ołtarzach, przy których odśpiewanie zostały tematycznie związane z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. To najważniejsza symbolika ołtarzy. Kolejnym znaczeniem czterech ołtarzy jest ich odniesienie do czterech stron świata, do których dociera misja Kościoła ze Słowem Bożym. W tych kierunkach też księża wznosili monstrancje z Najświętszym Sakramentem.

Procesję zakończył ksiądz proboszcz Marek Mackiw, dziękując wszystkim za uczestnictwo.

- W uroczystość Bożego Ciała w naszej wspólnocie parafialnej Pan Bóg sobie taką piękną pogodę zaserwował, a my uczestniczyliśmy i dziękujemy Bogu w Najświętszym Sakramencie, że nas tak pięknie poprowadził. Wdzięczność wyrażamy też kapłanom, którzy przybyli na uroczystość - księdzu Janowi, przyjacielowi naszej parafii. Bardzo dziękujemy ojcu Bogdanowi, proboszczowi wspólnoty greckokatolickiej, który zawsze zaszczyca swoją obecnością nasze uroczystości. Także księdzu Piotrowi, naszemu parafianinowi, który wrócił w swoje rodzinne strony – mówił ksiądz proboszcz, dziękując również wikarym – księżom Mariuszowi i Aleksandrowi, siostrom kanoniczkom, wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, policji, straży miejskiej, chórowi i organiście, ministrantom, lektorom, dzieciom pierwszokomunijnym, sypiącym kwiatki i ich rodzicom.

Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za zaangażowanie i obecność, wspominając szczególnie tych, którzy z poświęceniem nieśli ciężkie feretrony. Ksiądz podkreślił też, że w tym roku parafia ma już wszystkie cztery ołtarze, które będą służyć latami, a ostatni z nich ufundowali rodzice młodzieży, która przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania.

- Za wasze świadectwo wiary – wszystkim serdeczne Bóg zapłać – zakończył ksiądz Marek Mackiw.

W oktawie Bożego Ciała po mszach wieczornych będą odbywały się procesje wokół kościołów.

Jutro piątek. Jednak w związku z oktawą Bożego Ciała ks. bp Zbigniew Zieliński udzielił wszystkim wiernym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dniu 31 maja, zachęcając do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, uczynków miłosierdzia i innych czynów pokutnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza