Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Miastko mają powstać dwie biogazownie

Andrzej Gurba [email protected] tel. 59 848 81 0o Fot. Archiwum
W biogazowniach ma być produkowana energia elektryczna i cieplna.
W biogazowniach ma być produkowana energia elektryczna i cieplna.
W gminie Miastko mają powstać dwie biogazownie, które jako paliwo będą wykorzystywać m.in. wywar pogorzelniany oraz gnojowicę. Ich lokalizacja to Piaszczyna i Dretyń.

W powiecie bytowskim jak do tej pory nie ma biogazowni rolniczej. Były plany jej uruchomienia w Tuchomiu, są w Parchowie. Dwie biogazownie w gminie Miastko to kolejne takie inicjatywy.

W Piaszczynie inwestor ma już wydaną przez burmistrza decyzję środowiskową, która zezwala na rozpoczęcie inwestycji. Wcześniej został przygotowany raport oddziaływania na środowisko. Wnioski składała głogowska spółka Demipol. Wiadomo już jednak, że ta firma nie będzie prowadziła inwestycji.

- Zrezygnowaliśmy - mówi Marek Piwek ze spółki Demipol. Nie chce zdradzić, kto przejmie inwestycję, bo jest przed podpisaniem umowy. Z dokumentów wynika, że w Piaszczynie planowana jest reaktywacja i rozbudowa gorzelni, wybudowanie biogazowni oraz linii technologicznych produkcji nawozów oraz produkcji wyciągów ziołowych. Paliwem biogazowni ma być wywar gorzelniany, kiszonka i słoma.

Czytaj też: Biogazownia w Lęborku w stanie zawieszenia

Mniej zaawansowane są przygotowania do budowy biogazowni w Dretyniu. Burmistrz Miastka zdecydował właśnie o tym, że inwestor musi przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko i wykonać odpowiedni raport.

W Dretyniu planuje się budowę biogazowni rolniczej wraz z elektrociepłownią o wydajności 0,999 MW. Ma być produkowana energia elektryczna i cieplna. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożyła bydgoska spółka Energobilans. Przez kilka dni prosiliśmy o rozmowę na ten temat, ale nie było w siedzibie spółki upoważnionej osoby do rozmowy. Nikt też do nas nie oddzwonił.

Z dokumentów wynika, że biogazownia zostanie zbudowana na nieco ponad 3-hektarowej działce, która graniczy ze spółka rolną. Roczna produkcja biogazu wyniesie 4 107 848 metrów sześciennych, a energii elektrycznej około 8000 MWh. Aż 94 energii elektrycznej ma być sprzedawana, a 6 procent przeznaczona się na własne potrzeby. Planowana produkcja energii cieplnej to 28 400 GJ. Jej większość ogrzewać ma gospodarstwo szklarniowe, które planuje wybudować dretyńska spółka rolna. Paliwem dla biogazowani ma być wywar pogorzelniany, gnojowica, obornik, materiały roślinne.

Czytaj też: Biogazownia i elektrownia wiatrowa w Jezierzycach

Jeśli biogazownia w Dretyniu powstanie, to będzie oddalana od zabudowań gospodarczych o 300-400 metrów, w zależności od kierunku. W Piaszczynie ta odległość wynosi około 100 metrów. Obaj inwestorzy zapewniają w dokumentacji, że biogazownie nie będą uciążliwe dla środowiska i ludzi.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza