Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lęborku opracowano Program Ochrony Zabytków

Edyta Litwiniuk [email protected] Fot. Krzysztof Falcman
Historycy chcieliby wpisania do rejestru zabytków województwa pomorskiego całej ul. Staromiejskiej. Tego akurat w zamierzeniach programu nie ma.
Historycy chcieliby wpisania do rejestru zabytków województwa pomorskiego całej ul. Staromiejskiej. Tego akurat w zamierzeniach programu nie ma.
Drugi etap iluminacji ratusza, konserwacja zaplecza muzeum, poszerzenie gminnej ewidencji zabytków czy stworzenie strony internetowej z pełną informacją o zabytkowych budynkach na terenie miasta -

to tylko niektóre z założeń opracowanego właśnie Programu Ochrony Zabytków.

Program ochrony zabytków podzielony został na kilka części. Pierwsza to działania o charakterze renowacyjno-inwestycyjnym. Tu znalazły się takie zamierzenia, jak renowacja historycznych murów, remont zaplecza miejskiego muzeum czy stworzenie dokumentacji pod kątem przyszłego remontu elewacji ratusza.

- Znalazła się tam także propozycja iluminacji obu zabytkowych kościołów czy zapewnienie, że miasto zamierza kontynuować starania o dotacje na remonty lęborskich zabytków - wyjaśnia architekt miejski Wojciech Jurak.

Oprócz zadań o charakterze promocyjnym czy edukacyjnym program zakłada także działania mające na celu m.in. poszerzenie gminnego rejestru zabytków.

- Chcielibyśmy podjąć się dokumentacji, na razie fotograficznej, obiektów o charakterze zabytkowym, które nie są wpisane do rejestru zabytków. O pomoc poprosilibyśmy lęborskie muzeum czy Bractwo Historyczne - mówi Jurak.

Nowy projekt zakłada także stworzenie strony internetowej, na której znalazłyby się opisy, zdjęcia oraz dokumentacja związana z budynkami i obiektami o charakterze zabytkowym znajdującymi się na terenie miasta.

- Jest też pomysł, żeby stworzyć kilka tras turystycznych, które biegłyby szlakiem miejskich zabytków - dodaje Jurak.

- To za mało - twierdzą pasjonaci historii z Lęborka. Ich zdaniem Program nie zawiera tak istotnych założeń, jak choćby dążenia do wpisania do rejestru zabytków większej liczby wartościowych obiektów.

- W Lęborku nie wpisano żadnego budynku do rejestru zabytków od 1956 roku - mówi Zachariasz Frącek z Bractwa Historycznego i przekonuje: - W mieście jest od kilkunastu do kilkudziesięciu obiektów o charakterze zabytkowym wartych zachowania. Na naszych oczach one się rozpadają - mówi. Jego zdaniem to miasto powinno zająć się wprowadzeniem zabytków do rejestru:

- My jako Bractwo Historyczne możemy wskazać te obiekty, sfotografować je, ale zrobienie planów czy fachowy opis leży w gestii miasta - przekonuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza