MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W obronie bezbronnych. XIV Marsz dla Życia i Rodziny w Słupsku

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
XIV Marsz dla Życia i Rodziny w Słupsku
XIV Marsz dla Życia i Rodziny w Słupsku Łukasz Capar
Słupszczanie i mieszkańcy regionu przeszli w XIV Marszu dla Życia i Rodziny. W tym roku wydarzeniu w obronie życia przyświecało hasło „Zjednoczeni dla Życia, Rodziny, Ojczyzny”. Zabrzmiał też dzwon "Głos Nienarodzonych".

- Marsz to najlepszy sposób do wyrażenia naszego sprzeciwu wobec nasilających się ataków na polską rodzinę. „Zjednoczeni dla Życia, Rodziny, Ojczyzny” - to tegoroczne hasło marszu. Chcemy położyć nacisk na jedność – mówi Joanna Kaczmarczyk z katolickiego Ruchu Światło i Życie, koordynatorka Marszu dla Życia i Rodziny w Słupsku, przypominając też ubiegłoroczne hasło „Dzieci przyszłością Polski". - Jednoczymy się w obronie życia i wartości. Zwracamy uwagę na rolę rodziny. Jeśli ona będzie zdrowa, to również Ojczyzna będzie zdrowa. Jesteśmy razem. Pokazujemy, że jesteśmy siłą, broniąc bezbronnych.

W tym roku to już czternasty marsz. Tym razem w Dzień Matki.

- Promujemy życie, ponieważ w Europie Zachodniej jest wiele zagrożeń – eutanazja, aborcja – mówi z kolei pan Robert, uczestnik marszu. - Chodzi o życie poczęte, ale również o życie osób starszych. O każde życie należy dbać od początku do końca.

Marsz rozpoczął się przy kościele św. Maksymiliana Kolbego i przeszedł ulicami Słupska do Kościoła Mariackiego, gdzie Eucharystii przewodniczył biskup senior Edward Dajczak.

Uczestnikom marszu towarzyszył dzwon „Głos Nienarodzonych”. Każdy, kto staje w obronie życia, mógł w niego uderzyć. Dzwon powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Został wykonany z brązu, w tonacji f/1, waży 970 kg i ma średnicę 118 centymetrów. Jego imię ma przypominać o prawie do życia każdego dziecka poczętego.

„Głos Nienarodzonych” ufundowali podkarpaccy obrońcy życia z Fundacji "Życiu Tak". Poświęcił go papież Franciszek, który 23 września 2020 roku jako pierwszy uderzył w symbol obrony życia.

- Niech jego dźwięk budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie – powiedział wówczas papież Franciszek.

Rodzinną parafią dzwonu jest parafia pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Jednak dzwon pielgrzymuje i wypełnia swoją misję w całej Polsce, uczestnicząc między innymi w marszach organizowanych w obronie życia.

Na jego kielichu znajdują się dwaj cherubini, strzegący dziecka nienarodzonego, widocznego na USG oraz kamienne tablice symbolizujące Dziesięcioro Przykazań. Wyryte są na nim cytaty z Biblii i Ewangelii. Otoczony jest wzorem dwóch kodów genetycznych, które symbolizują rodziców - ojca i matkę.

Kolejne takie dzwony powstały w 2022 roku dla Ukrainy i Ekwadoru, a w 2023 roku dla Zambii. W niedzielę „Głosu Nienarodzonych” zabrzmiał w Słupsku. Jego sercem poruszyli ci, którzy występują w obronie życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza