Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku powstał sąd arbitrażowy

Martyna Mora [email protected]
W Słupsku powstał sąd arbitrażowyInauguracja sądu arbitrażowego w Słupsku. Przemawia Wojciech Kowalski, przewodniczący rady arbitrażowej.
W Słupsku powstał sąd arbitrażowyInauguracja sądu arbitrażowego w Słupsku. Przemawia Wojciech Kowalski, przewodniczący rady arbitrażowej. Kamil Nagórek
Przy Słupskiej Izbie Przemysłowo-Handlowe powstał sąd arbitrażowy. - To sąd dla dżentelmenów - mówił podczas okolicznościowego spotkania Zdzisław Walo, dyrektor biura SIPH.

-Sądy arbitrażowe posiadają atrybuty, których brakuje sądom powszechnym. Cechuje je szybkość postępowania, którego efektem jest najczęściej ugoda. Strony mogą się odwoływać i same tworzyć procedury postępowania. Ważną zaletą jest także dyskrecja postępowania sądu polubownego i niskie koszty - wymieniał Wojciech Kowalski, adwokat, karnista, przewodniczący rady arbitrażowej.

Lech Feder, prezes sądu arbitrażowego, zaznaczył, że wyrok wydany przez sąd polubowny jest równoprawny z wyrokami sądów państwowych i można go zaskarżyć do sądu powszechnego. - Podstawy do odwołania się są ograniczone do kilku określonych przypadków. Wyroki takiego sądu są honorowane na całym świecie. Samo postępowanie jest krótkie, wyroku można się spodziewać już od trzech do pięciu tygodni - wyjaśnił prezes Feder.

Osobami, które orzekają o wyroku są arbitrzy - osoby, które ma pełną zdolność do czynności prawnych i mogą w pełni korzystać z praw publicznych. - Nasi arbitrzy są tak wybrani, aby mogli rozpatrywać każda sprawę, z wyjątkiem alimentacyjnych, bo te nie podlegają arbitrażowi. Obecnie brakuje nam specjalisty do spraw rodzinnych - powiedział Zdzisław Walo.

Osoby nominowane do stanowisk arbitrów składały przyrzeczenie deklarując przestrzeganie kodeksu etyki arbitra, który zakłada kierowanie się normami moralnymi, uczciwością, bezstronnością, poufnością, godnością, niezawisłością, rzetelnością i sumiennością.

Współpracę z nowopowstałym sądem zadeklarował Dariusz Dumanowski, prezes Sądu Okręgowego w Słupsku. - Sukces sądu arbitrażowego będzie sukcesem Sądu Okręgowego. Jego powstanie na pewno sprawi, że spraw wpływających do naszego sądu będzie mniej. Inauguracja sądu arbitrażowego jest wydarzeniem bardzo znamiennym w historii miasta. Sąd Okręgowy deklaruje współpracę i pomoc w razie potrzeby - podkreślił sędzia Dumanowski.

Życzenia dla "nowonarodzonego dziecka Izby" złożył m.in. poseł Zbigniew Konwiński: - Powstanie Sądu to krok w kulturze biznesowej. Najlepiej by było, gdyby nikt nie musiał korzystać z takich rozstrzygnięć, ale wiadomo, że jest to niemożliwe, dlatego życzę wszystkim przyszłym stronom, aby były zadowolone z wyroków.

Sąd arbitrażowy
Sąd arbitrażowy przy Słupskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej składa się z prezesa, sekretarza i pięcioosobowej rady. Obok tego funkcjonują arbitrzy i mediatorzy, obecnie łącznie jest to 17 osób. Stronami postępowania mogą być osoby fizyczne, prawne lub organizacje, które mają zdolność sądową i procesową. SIPH będzie publikował broszury informacyjne, a w najbliższym czasie ma także zacząć funkcjonować strona internetowa sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza