Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starej Rzeźni biznes i kultura w jednym

Piotr Jasina [email protected]
Spółka CSL IS kupiła budynek od Portu Rybackiego Gryf. To dawna obora dla bydła. Stanowiła część dawnej rzeźni miejskiej na Łasztowni. Gryfowi budynek służył jako magazyn.
Spółka CSL IS kupiła budynek od Portu Rybackiego Gryf. To dawna obora dla bydła. Stanowiła część dawnej rzeźni miejskiej na Łasztowni. Gryfowi budynek służył jako magazyn. Sebastian Wołosz
Budynek na Łasztowni już w 90 procentach odrestaurowany. Odwiedziliśmy go z Fundacją Czas Dialogu.

- Warto pokazywać, promować ciekawe miejsca naszego miasta - wyjaśnia Bogna Czałczyńska z Fundacji, organizator studyjnego spaceru po Łasztowni i ulicą Zbożową. Gwoździem programu była jednak Stara Rzeźnia.
- Jesteśmy na ukończeniu inwestycji - informuje Laura Hołowacz, dyrektor CSL Internationale Spedition, inwestor i właściciel obiektu. Pod koniec stycznia przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. W lutym powinniśmy spotkać się w cudownym miejscu. Prace wykonane są w 90 procentach. Pozostały roboty mniej pracochłonne.

Dół obiektu będzie przestrzenią ogólnie dostępną. Tu będą projekcje filmów w kinie faktu, galerie wystawowe, restauracja.

- To ma być miejsce ciekawych spotkań, z ciekawymi ludźmi - mówi Hołowacz. - Tu będziemy obcować z kulturą, literaturą, sztuką. Restauracja będzie serwować nasze tradycyjne dania. Powstanie scena teatralna, Kubryk literacki. Będziemy zapraszać przede wszystkim rodzimych twórców, związanych z miastem. Autorzy będą czytać swoje książki.

Górę budynku na swoje biura zagospodaruje CSL IS.

- Jesteśmy związani z portem, usługami, tym miejscem - podkreśla Hołowacz. - Przypomnę, że jedno miejsce pracy w porcie generuje pięć miejsc pracy w mieście. Szczecin jest miastem gospodarki morskiej.

Inwestycja pochłonie w sumie 10,4 mln zł. Około 7,5 mln zł stanowi pożyczka na preferencyjnych zasadach w ramach programu Jessica. 
Opinia

Krystyna Pohl, publicystka, marynistka

  • Od lat miałam marzenie, by pojawiła się szczecińska Kulczykowa i zechciała stworzyć coś takiego na Łasztowni, jak zrobiono w poznańskim browarze. Pomysł zagospodarowania obory jest wspaniały. To będzie perełka Szczecina, piękne połączenie zabytkowej architektury przemysłowej z czymś nowym, nowoczesnym. Oglądałam ten budynek, widziałam dwie klatki z oryginalnymi, żeliwnymi balustradami, żeliwne kolumny. Wiem, że to wszystko będzie wyeksponowane. Potrzebujemy takich miejsc. Wierzę, że będzie to miejsce nie tylko dla biznesu, że n a Łasztowni pojawią się mieszkania, hoteliki. Oglądałam podobne w Hamburgu. Odrestaurowano całe dzielnice portowe, spichlerze, pełnią różne funkcje. Łasztownia rozpoczyna nowe życie.

O budynku

  • Powstały pod koniec XIX w. obiekt znajduje się na osi kompozycyjnej Wałów Chrobrego. Oś została podkreślona wieżyczką wentylacyjną w dachu budynku. Pod środkową wieżyczką, w centralnej części budynku będzie dwupoziomowy hol. Na parterze stanowi serce gmachu, łączy wszystkie funkcje budynku. Główne wejście jest na osi holu w istniejących wrotach. Na prawo od holu są sale: jedna do stałej ekspozycji związanej z historią Łasztowni i Szczecina, druga - Kubryk literacki do spotkań z autorami, promocji książek i albumów. Będzie połączona z księgarnią. Galerię zamkną z dwóch stron dwa rzędy zachowanych żłobów dla bydła. Będą mogły pełnić rolę podestu dla eksponowanych dzieł sztuki lub nawet wybiegu dla modelek podczas pokazów mody. Po lewej stronie holu jest restauracja oraz Sala Kapitańska.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza