Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wątpliwości wokół znaków na ul. Romera w Słupsku

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Znak ograniczający prędkość  na terenie ulicy Romera nie łamie prawa, choć nasz czytelnik uważał, że tak się właśnie dzieje.
Znak ograniczający prędkość na terenie ulicy Romera nie łamie prawa, choć nasz czytelnik uważał, że tak się właśnie dzieje. Łukasz Capar
Co najmniej od 2010 roku na ulicy Romera nie ma już znaku wyznaczającego miejscową strefę zamieszkania.

Jeden z mieszkańców ulicy Romera w Słupsku ma wątpliwości związane z jej oznakowaniem. Konkretnie chodzi mu o znak ograniczający dozwoloną prędkość, który usytuowany jest przed tzw. leżącym policjantem.

- Ponieważ wiem, że ulica Romera jest strefą zamieszkania, to zgodnie z Ustawą o ruchu drogowym dopuszczalna prędkość na tym terenie nie powinna przekraczać 20 kilometrów na godzinę. Z tego względu ustawiony na tej ulicy znak nie spełnia wymogów prawnych - przekonuje nasz czytelnik.

Postanowiliśmy sprawdzić zasygnalizowany problem w terenie. Okazało się, że przy wjeździe na ulicę Romera już nie ma znaku wyznaczającego strefę zamieszkania. Czyżby ktoś zniszczył ten znak? - Nic na ten temat nie wiem. Natomiast według informacji, które posiadam, co najmniej od 2010 roku znak wyznaczający strefę zamieszkania w tym miejscu nie stoi. Tak więc znak ustawiony przed leżącym policjantem nie narusza prawa - tłumaczy Tomasz Orłowski z Zarządu Infrastruktury Miejskiej.
Tak więc wygląda na to, że na Romera z oznakowaniem wszystko jest w porządku, a jedynie nasz czytelnik nie zauważył zachodzących zmian.

Przy okazji przypomnijmy, czym jest strefa zamieszkania i po co ją się tworzy. Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje ją jako obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Strefa zamieszkania to specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale również z uwagi na to, że ma ona służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów itp. Ma ona zapewnić bawiącym się na tym obszarze dzieciom maksimum potrzebnego im bezpieczeństwa: stąd właśnie bierze się ograniczenie prędkości pojazdów na drogach. Strefy takie wyznacza się przede wszystkim na dużych osiedlach mieszkaniowych, tzw. blokowiskach, ale także w rejonach osiedli domków jednorodzinnych, a nawet w centralnych częściach miejscowości. To ostatnie rozwiązanie ma skutkować spowolnieniem ruchu pojazdów i w maksymalny sposób zapewnić pieszym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w warunkach nasilonego ruchu pieszego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza