Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wileńskie zespoły uświetniły jubileusz Kresowiaków w Słupsku

Zbigniew Marecki
Krzysztof Piotrkowski
Gwiazdami sobotniego Koncertu Jubileuszowego, który odbył się na scenie słupskiej filharmonii, były dwa podwileńskie zespoły, które publiczność nagradzała gromkimi gromkimi brawami.

Widzowie najpierw zobaczyli program Polskiego Zespołu Tańca Ludowego Perła, a później na scenę weszli członkowie Kapela Podwileńskiej. Wszyscy przyjechali do Słupska, aby uświetnić jubileusz 30-lecia Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna.

Zespół baletowo-taneczny Perła powstał w 2004 roku przy znanym gimnazjum w Niemenczynie. Obecnie w sześciu grupach tanecznych ćwiczy ponad 150 osób. Generalnie tworzą je dzieci i młodzież z siedmiu polskich, rosyjskich oraz litewskich szkół z Wilna i okolic. W okresie 16 lat swojej działalności Perła wytańczyła ponad 120 koncertów na scenach Polski, Białorusi, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii i Czech oraz Litwy. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów tańca ludowego. Podczas koncertu zespół z Niemenczyna zachwyca nie tylko pięknymi strojami, ale przede wszystkim wysoką techniką i wielką ekspresją tańców.

Gości na słupskiej scenie witał Marian Boratyński, długoletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna w Słupsku, który o zabranie głosu poprosił także Krystynę Danilecką-Wojewódzką, prezydentkę Słupska, która nie tylko doceniła działalność prezesa i całego Towarzystwa, ale także zdradziła, że czuje się Kresowianką, bo jej ojciec pochodził z Lidy, a ponadto przypomniała, że Towarzystwo zaczęło w Słupsku działalność pod koniec PRL-u od doprowadzenia do zmiany nazwy ulicy 22 Lipca na Wileńską.

Przy okazji zebrani dowiedzieli się, że wszystkie dochody z sobotniego koncertu zostaną przekazane na rzecz budowy dziecięcego oddziału hospicjum w Wilnie. O tym, że jest ono potrzebne, mówiła podczas projekcji wykonanego wcześniej nagrania siostra Michaela Rak, dyrektorka Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Na te dochody złożyły się nie tylko zyski ze sprzedaży biletów, ale także ze sprzedaży pierników kaziukowych, cenionego czarnego chleba wileńskiego oraz równie słynnych podwileńskich palm wielkanocnych, które do Słupska przywiozła m.in. Agata Granicka, mistrzyni ludowa i wileńska palmiarka w siódmym pokoleniu.

Z kolei drugą część koncertu wypełnił występ Kapeli Podwileńskiej . Zespół zaprezentował powszechnie znane i lubiane na Wileńszczyźnie przeboje: „Jesteśmy znad Wilii”, „Walc wileński” czy „Śni mi się Polska”. Kapela była już nagrodzona na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, uczestniczyła w Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Gdańsku i w imprezach w różnych regionach Polski, a do Słupska jej członkowie przywiezie ze sobą ostatnio nagrane płyty.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza