MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe książki sensoryczne trafiły do słupskich przedszkolaków. W projekcie uczestniczyło ponad 600 uczniów [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wyjątkowe książki sensoryczne trafiły do słupskich przedszkolaków. W projekcie uczestniczyło ponad 600 uczniów
Wyjątkowe książki sensoryczne trafiły do słupskich przedszkolaków. W projekcie uczestniczyło ponad 600 uczniów Łukasz Capar
Uczniowie, nauczyciele i artyści ze Słupska własnoręcznie wykonali 24 książki sensoryczne, które posłużą dzieciom niewidomym i niedowidzącym. W czwartek, 23 maja, wyjątkowe albumy zostały przekazane dyrektorom słupskich przedszkoli integracyjnych.

Akcja „Książka Słuch-Dotyk - Słupska Książka Sensoryczna” zrzeszyła wielu cenionych artystów z regionu. W projekt zaangażowali się m.in. nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4, Szkoły Podstawowej nr 3, nauczyciele MDK, instruktorzy SOK, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej, nauczyciele z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy, terapeuci z Oddziału Dziennego Centrum Zdrowia Psychiatrycznego w Słupsku, V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Informatycznych.

Akcja rozrosła się do wielkich rozmiarów – czuwało nad nią 16 instruktorów, a w tworzenie dotykowych książek sensorycznych zaangażowało się 613 uczniów. Albumy mają stanowić niezbędną pomoc dla dzieci z niepełnosprawnościami.

- Dzieci będą korzystać z książek za pomocą zmysłu dotyku. Strony mają różne faktury – są kamienie, muszle, trawa, gąbka, filc. Nauczyciel będzie czytał dzieciom bajkę, a dzieci za pomocą dotyku będą doświadczać tego, czego słuchają – mówi w rozmowie z „Głosem” Marta Andrzejewska, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji. - Czcionka książek jest specjalnie dobrana po to, aby dzieci niedowidzące mogły zobaczyć litery – to bardzo duża czcionka. Dbaliśmy o to, żeby to były prace bardzo kontrastowe. Jeżeli tło jest jasne, to detale są ciemniejsze. Tak samo jest z literami – tłumaczy.

- Pomysł zrodził się z wielu akcji charytatywnych, w których brałam udział. Pomyślałam, że fajnie byłoby połączyć siły wszystkich nauczyciel i osób, które w świecie sztuki są bardzo znane. Pomyśleliśmy, że zrobimy książki, które będą za darmo. Takie książki sensoryczne są dostępne na rynku, ale ich ceny są zawrotne. Placówek nie stać na to, żeby wyposażać się na tyle, żeby można było zaspokoić wszystkie potrzeby – mówi Marta Andrzejewska.

Dotykowe albumy stworzone przez słupskich uczniów to zarówno sensoryczne wersje popularnych bajek i wierszy, jak i pozycje edukacyjne. Ich tytuły w języku Braille'a pomógł zapisać pan Włodziemierz Leśniak.

- Mamy wiersz „Niezapominajki” pięknie zilustrowany przez młodzież z pierwszego liceum, mamy Kicię-Kocię – coś, co teraz jest na topie, ale są też „Samochwała w kącie stała”, „Kaczka Dziwaczka”, „Na Wyspach Bergamutach”. Mamy też książki edukacyjne – np. o oceanie. Przekrój tytułów jest przeróżny – wymienia Marta Andrzejewska.

Finał akcji odbył się w czwartek, w SP4. Na uroczystej gali podziękowano dzieciom i koordynatorom zaangażowanym w projekt. Książki sensoryczne trafiły natomiast w ręce Moniki Lipner oraz Tomasza Dobrowolskiego - dyrektorów słupskich przedszkoli integracyjnych. Od teraz, służyć będą najmłodszym.

- Książki są doskonałą okazją do integracji wszystkich grup przedszkolnych – specjalnych i integracyjnych. Będą wykorzystywane do rozwoju czytelnictwa i rozumienia literatury. Mają elementy dotykowe - dla dzieci, które są w pełni widzące są bardzo atrakcyjne pod kątem wizualnym, a dzieci, które mają problem ze wzrokiem poprzez dotyk mogą sobie wyobrazić otaczającą rzeczywistość – mówi Tomasz Dobrowolski, dyrektor Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8 w Słupsku. - Wykonawstwo książek sensorycznych to długa i mozolna praca – nie każda placówka w ramach własnego budżetu może sobie pozwolić na ich zakup. Bardzo się cieszymy, że taki projekt jest realizowany i zostaniemy obdarowani książkami – przyznaje dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza