MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykonawca przebudowy bulwarów w Słupsku wybrany. Miasto stawia na Strabag

Redakcja
Zarząd Infrastruktury Miejskiej podpisał umowę na budowę bulwarów rzeki Słupi i ulicy Szarych Szeregów. Prace mają rozpocząć się wkrótce. Termin realizacji unijnej inwestycji finansowanej ze środków unijnych to wrzesień 2022 r.

Do dwóch razy sztuka. Zarząd Infrastruktury Miejskiej podpisał umowę na realizację inwestycji, która ma odmienić Słupię od ulicy Garncarskiej do ulicy Jana Kilińskiego.
Udało się za drugim podejściem, a do inwestycji trzeba było dopłacić. W październiku ubiegłego roku przetarg unieważniono, ponieważ na rewitalizację bulwarów zapisano 22,3 mln zł, kiedy najniższa z czterech propozycji opiewała na 33,6 mln zł, a najdroższa już na niecałe 44 mln zł. Do drugiego zamówienia zgłosiły się dwie firmy: pruszkowski Strabag z propozycją opiewającą na 31,7 mln zł i miejscowy Krężel z kwotą 31,9 mln zł. Obie oferty zmieściły się niemal idealnie w podwyższonym budżecie, który miasto ustaliło na ponad 32 mln zł.

- Projekt jest niezwykle rozbudowany i rozpiętością tematyczną branż przerasta nawet największy realizowany w ostatnich latach projekt, którym była budowa trzech pierwszych etapów słupskiego ringu - informuje Tomasz Orłowski, z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. - Oprócz zadania typowo drogowego, jakim jest przebudowa całej ulicy Szarych Szeregów, znajdujemy tutaj też branżę mostową.

Słupski ratusz przypomina, że zakres prac przewidzianych w projekcie obejmuje budowę trzech nowych kładek, a także remont istniejących mostów. Pierwsza kładka znajdzie się pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną a Młodzieżowym Domem Kultury, druga między Basztą Czarownic a Białym Spichlerzem. Trzeci most połączy Bulwar Popiełuszki z Rynkiem Rybackim, na którym znajduje się Spichlerz Richtera. Nowe kładki dostępne będą dla pieszych i rowerzystów. Co więcej, remontowi poddane zostaną trzy aktualnie istniejące przeprawy czyli Most Bonawentury Jezierskiego, Most Kowalski oraz kładka przy Młynie Zamkowym.

Projekt przewiduje też zagospodarowanie istniejących terenów parkowych wzdłuż rzeki, parku z pomnikiem Fryderyka Chopina oraz ogrodu przed biblioteką. Zmodernizowana będzie też infrastruktura wodno-kanalizacyjna i oświetlenie całego terenu łącznie z iluminacją najatrakcyjniejszych obiektów i murów obronnych. Urzędnicy podkreślają, że obszerny jest też zakres prac zieleniarskich. Prace w obrębie zabytkowych murów obronnych obejmą m.in. powstanie nowej furty łączącej Park im. Fryderyka Chopina z parkiem przed biblioteką. Udrożnione zostanie też dojście do parku z alei Sienkiewicza.

Realizacja zaplanowanych prac rozpocznie się w ciągu najbliższych tygodni, a zakończenie robót wyznaczono na wrzesień 2022 r.

Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnymi planami miasta bulwary powinny być już budowane. Pierwsze prace miały rozpocząć w ubiegłym roku. Inwestycja na starcie jest opóźniona, ale jak nas zapewniano, nie ma niebezpieczeństwa, że ratusz nie zdąży z wydatkowaniem przyznanych na ten cel pieniędzy unijnych. Ostatecznie jest to projekt, którego część budowlana ma potrwać dwa lata.

Budowa bulwarów to część drugiego etapu rewitalizacji. W ramach ożywiania tej części miasta wyremontowano tej pory m.in. ulicę Długą, Ogrodową, Sygietyńskiego, Mostnika, Polną, Kowalską i Dominikańską. W planach jest przebudowa Armii Krajowej. Udało się też odnowić kamienicę Otto Freundlicha, a wozownia przy ul. Lutosławskiego zmienia się w siedzibę Nowego Teatru.

Zobacz także: Magistrat jeszcze w tym roku chce rozpocząć przebudowę bulwarów.

Magistrat jeszcze w tym roku chce rozpocząć przebudowę bulwarów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza